Проектът за техническа помощ за финансово образование в Югоизточна Европа подчерта необходимостта от увеличаване на финансовите нивото на грамотност на селското население в региона.
Според проучването от 2020 г. финансовите познания на жителите на селските райони са доста по-малки в сравнение с тези на градското население в региона. Това важи за всяка от страните, които са част от проучването - България, Хърватия, Грузия, Молдова, Черна гора, Република Северна Македония и Румъния. Изключение прави Черна гора, където резултатите на двете групи са идентични.
Хората, живеещи в селата имат по-ниски оценки, отколкото гражданите в България и Хърватия, но по-високи резултати в Северна Македония, Молдова, Черна гора и Румъния. В Грузия съответните резултати и за двете демографски групи са еднакви.
Следователно финансовото образование на селското население в Югоизточна Европа се нуждае от внимателно съобразени инициативи, за да се постигне необходимото въздействие според специфичните предизвикателства и нужди във всеки държава.
Нивото на финансово включване на жителите на селата е по-ниско от това на общото население в региона, с изключение на Хърватия и Черна гора. В почти всички страни селското население изглежда уязвимо на финансови шокове, като семейството и приятелите са основният източник на средства при нужда, сочат изводите от доклада. Според него нивото на спестявания на хората в селските райони, подобно на общите нива на спестяванията, са доста ниски в целия регион, въпреки че има различия между страните. Спестяването за пенсиониране като цяло е необичайно в целия регион, както и спестяванията за стартиране, управление или разширяване на ферма или бизнес. За разлика от това, използването на цифрови финансови услуги е слабо застъпено в страни от Югоизточна Европа.
Освен това в повечето страни от региона селското население страда от влошаване на икономическите условия, по-ниско доходи, намаляващ стандарт на образование и по-ниска (финансова, образователна и здравна) инфраструктура от това в градските райони. Пандемията от COVID-19 допълнително изостря уязвимостта на селското население и бизнеса в селата. Поне половината от селското население в България и Румъния е изложено на риск от бедност или социално изключване.
istock
Откриват сметки за обучение на възрастни
Освен това, млади хора между 20 и 24 години (59%) и особено млади жени между 25 и 29 години (43%) от селските райони са изправени пред най-високи нива на безработица. Коефициентът на крайна бедност в региона варира от 0,8% от селското население в Хърватия до 6,1% в Северна Македония. Отдалечените и бедни селски райони в региона са значително засегнати от миграцията, поради липсата на работа и ниските заплати.
Вътрешните парични преводи играят значителна роля в икономиките на региона, вариращи от 14% в Република Северна Македония съответно на почти 30 и 40% от селското население в Черна гора и Хърватия, която съобщава, че е изпратила или получила вътрешни парични преводи през предходната година. По отношение на международни парични преводи, тяхното относително значение като източник на външно финансиране в региона се очаква да се увеличи. На първо място по получени парични преводи в абсолютно изражение са България (2,3 млрд. долара) и Грузия (1,9 млрд. долара), следвани от Молдова (1,6 млрд. долара).
Демографските характеристики, като по-висока дял на възрастното население, и географските характеристики - по-големи разстояния за достъп до здравеопазване, образование, финансови и други услуги, съчетани със слабото навлизане на интернет, са фактори, излагащи селските райони на по-големи трудности от градовете, пише ва анализа.
istock
Страните от ЮИЕ напреднаха значително в постигането на по-голямо финансово включване през годините. През 2017 г. средно 64% от жителите на селските райони и 67% от цялото население (на възраст 15+) са имали достъп до сметка във финансова институция – като банка, фирма за кредити, пише още в доклада.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
3