През първото тримесечие на 2025 г. българската икономика демонстрира смесени сигнали, показват официални данни на Националния статистически институт (НСИ).

От една страна, броят на новорегистрираните правни единици достига 12 207 – с 9,5% повече спрямо последното тримесечие на 2024 г. От друга страна, над хиляда компании (точно 1 091) са влезли в процедура по несъстоятелност или официално са обявени във фалит.

Анализът по текущи и миналогодишни данни разкрива интересна динамика. Макар че спрямо последното тримесечие на 2024 г. броят на новите регистрации расте, при годишно сравнение с първото тримесечие на 2024 г. се отчита лек спад от 0,2%. По-притеснително е, че спрямо същия период фалитите са се увеличили с 10%, което показва известна нестабилност в определени сектори на икономиката.

Всяка трета компания у нас отлага плащания

Тенденцията, макар и не нова, се затвърждава – най-голям дял от новооткритите фирми и тези, които изпадат в несъстоятелност, са съсредоточени в сектора на търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети. През първото тримесечие на 2025 г. този сегмент обхваща 88% от новорегистрираните фирми и 88,5% от обявените във фалит. Това съвпада с разпределението за същия период на 2024 г., което подсказва структурен проблем – или прекалена наситеност в този пазарен сегмент, или липса на устойчивост сред новите играчи.

istock
istock

Погледнато в по-широк времеви контекст, настоящите данни са продължение на наблюдавана от години тенденция – бързо създаване на нови фирми, но също така и висока уязвимост сред част от тях, особено в рискови сектори. Това подчертава нуждата от по-стабилна предприемаческа среда, адекватна финансова грамотност и целенасочена подкрепа към малкия бизнес, за да може стартът на нова фирма да не води до бързо разочарование и икономически загуби.

Повече фалити у нас през 2025

Предстои да видим дали тази тенденция ще се запази и през второто тримесечие, или ще има промяна под влияние на макроикономическите фактори и политическите решения.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase