България се изкачва с едно място и се нарежда на 37-ма позиция в света и запазва 23-та позиция в Европа в Глобалния Startup Ecosystem Index 2024, показва класация на най-добрите градове и държави за развитие на стартиращи компании в света.  

България продължава да води на Балканите, като увеличава разликата спрямо най-близкия си регионален съперник Румъния. Страната ни има 3 града в глобалните 1000, с още един град в Индекса - Пловдив - и всички те са подобрили позициите си от миналата година.

София, най-добрият град в България, има общ резултат, който е 20 пъти по-висок от Варна, класирана на 2-ро място, което сигнализира за централизацията на стартъп екосистемата в столицата. София се подобрява с 2 позиции, за да се класира на 117-та позиция в световен мащаб, завършвайки изкачване от 6 позиции за две години. Така столицата ни вече е вицешампион на Балканите, изпреварвайки Атина.

Най-добре представящата се индустрия в София е Social & Leisure, която се нарежда сред топ 10 в Източна Европа и топ 100 в света.
Въпреки че България има относително малък пазар, тя осигурява предпоставки за стабилна стартираща екосистема: силна дигитална инфраструктура, разнообразие от програми за подкрепа, благоприятна данъчна среда и най-добри технологични таланти на относително ниска цена. България досега е създала силна среда за подкрепа на стартиращи компании с редица успешни ускорители и инкубатори, пише в анализа. Местните стартъп екосистеми също постигнаха важен етап през 2022 г. с първия български еднорог, Payhawk. Тази история на успеха вдъхна нов живот на местните екосистеми, тъй като България привлича вниманието на американските и западноевропейските рискови капитали, пише в анализа.

Българските стартиращи екосистеми са горещи точки за европейски предприемачи и дигитални номади, привлечени от ниските разходи за живот и интелигентните и ефективни специални данъчни облекчения, предлагани от публичния сектор. Страната има една от най-ниските данъчни ставки за лични и корпоративни данъци в Европейския съюз, което помага за привличането на чуждестранни инвеститори и технологични таланти. По-обещаващите стъпки са като правителството създаде нови агенции, като Българската агенция за насърчаване на МСП, която има за цел да насърчава предприемачеството, развитието интернационализацията на МСП. В допълнение към тези усилия Министерството на иновациите и растежа въведе Startup Visa, за да допринесе за международния фокус на българските стартиращи екосистеми. Освен това на ниво град Инвест София помага на международни компании да се преместят и разширят в столицата.

istock
istock

Като добавим към тази подкрепяща рамка, ние приветстваме работата на BESCO, интересен пример за мозъчен тръст от стартираща екосистема, който помага на публичния сектор да оформя политики, свързани със стартиращи фирми и макроикономическа среда, подкрепяща растежа. По подобен начин частни организации като Vitosha Venture Capital (Vitosha VC) и Endeavour България имат значителен принос.

Надграждайки тази основа на подкрепа, българските стартиращи екосистеми се възползваха от по-широка финансова подкрепа, по-специално чрез финансиране от ЕС, което даде тласък на стартиращите фирми. Един пример за участие на ЕС в българските стартиращи екосистеми е Фондът на фондовете, ключов компонент за този бърз старт на екосистемата.

Признавайки това потенциално въздействие, правителството потърси да се ангажира с местни неправителствени организации за устойчивото развитие на предприемачество и иновации. Тази поддръжка включва спонсориране на конференции, както и политически съвети за устойчиви стартиращи екосистеми. Подобно сътрудничество доведе до разработването на центрове за цифрови иновации.

България е първа в Европа по желание на младите хора да започнат свой бизнес

Едно от най-големите предизвикателства пред националната екосистема, което се превърна в център за ИТ аутсорсинг, ще бъде да убеди своите потенциални предприемачи да се откажат от предимствата на работата за чуждестранни компании и да се потопят в изграждането на свои собствени стартиращи компании. Въпреки това, със своите стратегически предимства и подкрепящи правителствени инициативи, България има потенциала да се утвърди като център за иновации и предприемачество в Европа.

В топ 10 продължаваме да виждаме големите три, САЩ, Обединеното кралство и Израел. САЩ остават водещата глобална стартираща екосистема, като имат значителна преднина от почти четири пъти тази на Обединеното кралство на 2-ро място. Въпреки че разликата между САЩ и Обединеното кралство постепенно намалява от 2020 г. насам, тя се стабилизира през последните две години. САЩ винаги са били водеща страна по брой градове в топ 1000 в света. Въпреки това броят на градовете в САЩ в индекса постоянно намалява от 383 през 2020 г. на 240 през 2024 г.

istock
istock

Обединеното кралство продължава да се класира на второ място и запазва преднината си пред Израел, третата държава. Въпреки това разликата в резултатите между Обединеното кралство и Израел намалява: тя беше почти 17% през 2022 г., 10% през 2023 г. и сега е 8,6% през 2024 г.

Канада запазва 4-то място в класацията, където е от 2020 г., и изостава още повече от голямата тройка. Миналата година изоставането му от Израел беше над 25%. Тази година той нарасна до над 30%, докато Сингапур сега е на сантиметри от това да заобиколи Канада и да заеме 4-то място.

Грешки при стартиране на собствен бизнес

Единственото движение сред топ 5 дойде от Сингапур, който се изкачи до пето място, изпреварвайки Швеция. Напредъкът на Сингапур с 11 позиции от 2020 г. е наистина забележителен, тъй като подобни промени са по-трудни за постигане при по-високи класации. Сингапур също напредна в класацията за бизнес среда, изкачвайки се с едно място до 3-та позиция в световен мащаб.

Конкуренцията между страните, класирани от 6-то до 12-то място, е по-силна, тъй като разликата в резултатите е по-малка в сравнение със страните в топ 5. Например Швеция (6-та) и Германия (7-ма) имат обща разлика в резултата от по-малко от 5%. Швеция обаче запази позицията си на водеща стартираща нация в ЕС.

Германия, която беше в глобалния топ 5 през 2021 г., запази своето позиция на 7-о място, но сега тясно се конкурира с Франция (на 8-мо място), с обща разлика в резултата от по-малко от 5%.

istock
istock

След като се присъедини към топ 10 през 2022 г., Франция напредна до 8-мо място в световен мащаб и запазва позицията си на 4-та най-успешна стартираща нация в Европа.

Обърнете внимание, че Холандия, която печели едно място за втора поредна година и сега е на 9-то място в света, е в добра позиция да изпревари Франция през следващата година.

Швейцария отново влиза в глобалния топ 10, издигайки се до 10-то място след двегодишно отсъствие. С тази промяна европейските градове вече държат 6 от първите 10 места спрямо 5 предходната година, което показва силата и разнообразието на европейските екосистеми.
Въпреки това нито една страна от ЕС все още не е успяла да влезе в глобалния топ 5, което показва, че конкретно ЕС все още се бори в глобалния елитен клуб на стартиращите компании.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase