Десет процента от 623 работодатели, включени в Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта, планират да наемат нови служители през първите три месеца на годината, шест процента предвиждат да намалят работната сила и 82 процента не очакват промяна.
След като данните бъдат коригирани спрямо сезонните колебания, нетната прогноза за заетостта е +7% и остава непроменена в сравнение с предишното тримесечие и същия период на миналата година.
Какви промени се предлагат в наредбата за учителския труд
„Настроенията на работодателите на пазара на труда в България остават оптимистични и компаниите във всички индустрии и региони планират по-скоро да увеличат, отколкото да намалят нивата на заетост,” каза Александър Хангимана, управляващ директор на ManpowerGroup Балкани.
„Също така забелязваме, че компании от различни сектори започнаха все по-често да се обръщат към алтернативни решения, например аутсорсинг на специфични задачи, в опит да се справят с липсата на таланти и това е една от основните причини за техния оптимизъм.”
Данните от изследването разкриват, че работодателите във всички 10 индустриални сектора очакват да увеличат работната сила в периода януари-март.
istock
Стабилно увеличение на заетостта се очаква и в сектор „Строителство”, където прогнозата е +12%, както и в секторите „Производство” и „Транспорт, складове и комуникации“ с прогнози от +11%.
Работодателите от сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ предвиждат умерен климат на наемане с прогноза от +9% и прогнозата за „Публичен и социален сектор” е +8%.
В същото време работодателите от сектор „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“ очакват най-слабия пазар на труда, като отчитат предпазлива прогноза от +1%.
Намеренията за наемане намаляват в пет от 10-те индустриални сектора в сравнение с предишното тримесечие, като сектор „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“ отчита най-значителен спад от 9 процентни пункта.
Спрямо същия период на миналата година плановете за наемане се засилват в пет от 10-те индустриални сектора - „Минно дело”, „Публичен и социален сектор”, „Строителство”, „Транспорт, складове и комуникации“ и „Производство”.
В същото време перспективите за наемане намаляват в четири сектора със значителен спад от 20 процентни пункта в сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“.
От регионална гледна точка в периода януари-март се предвижда увеличение на работната сила във всички пет региона. За девето поредно тримесечие най-силен пазар на труда се очаква във Варна, където нетната прогноза за заетостта е +13%.
istock
Също така през следващите три месеца работодателите във всички според размера си организации предвиждат да увеличат нивата на заетост.
Колко средно взима програмист у нас
Работодателите от големите предприятия (250+ служители) очакват най-силното темпо на наемане, като отчитат нетна прогноза за заетостта от +22% - увеличение от 2 процентни пункта в сравнение с предишното тримесечие.
Работодателите от средно големите предприятия (50-249 служители) предвиждат умерено темпо на наемане с прогноза от +8%, докато отчетените прогнози за малките (10-49 служители) и микропредприятията (по-малко от 10 служители) са съответно +7% и +4%.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2