Става въпрос за споделяне на работен фиш, коментар, който уронва престижа на работодател, и други.
Това съобщи националният секретар на КНСБ Тодор Капитанов на дискусионен форум, част от национална кампания „Арена работеща България”.
По думите му Фейсбук е една от най-популярните социални мрежи у нас, а действията ни в интернет пространството се отразяват на нашите професионални задължения.
Могат ли да ни глобяват, ако закъснеем за работа
Според статистическите данни, 87% от контактите ни в социалната мрежа са и нашите колеги и всичко, което публикуваме в личните си профили, се вижда и от нашите работодателите.
Именно тези публикации създават различни трудово-правни проблеми.
istock
Колко заплати мога да получа при напускане
Тези мерки трябва да повишат културата на общуване там, тъй като активността е най-голяма в рамките на работната седмица и то във времето между 13.00 часа и 15.00 часа.
„Въпросът е много чувствителен, защото опира до личните свободи и гражданските свободи. КНСБ не може да си позволи да подеме кампания за въвеждането на какъвто и да е вид регулация или препоръки, без да обсъди в широк формат желанията на работещите.
Затова за участие в срещите са поканени работещи и работодатели”, поясни той.
istock
Причина за 50% от болничните листове, които се издават от лекарите, е синдромът бърнаут или т. нар. „прегаряне” на работното място.
Това сочат данните на НСИ от 2019 година, които сподели още националният секретар на КНСБ. 30% от причините за напускане на работа, също са породени от това, а загубите за бизнеса се изчисляват на 140 милиона лева.
„ Друг проблем, причина за бърнаут, според работещите, е че не знаят точно какви са очакванията от тях на работното място. Длъжностните характеристики са така изработени, че да позволят назначаването на служителя на работа.
istock
Фирмена тайна и конфиденциалност – как да ги запазим?
КНСБ и КТ „Подкрепа” са инициирали подписка, която се разпространява в предприятията и има за цел да насочи вниманието на управляващите към несъответствия с международни документи, по които България е страна.
Такова несъответствие се наблюдава с Директива за работното време на ЕС и с Конвенция номер 1 на Международната организация на труда за работното време, по отношение режима на сумираното отчитане на работното време и продължителността на работната седмица, каза вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов.
Нашият закон допуска 56 часова работна седмица, докато международните стандарти - не повече от 48 часа. Инспекцията по труда е констатирала безброй нарушения в това отношение, каза Христов.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2