Водещите икономически центрове - София, Пловдив и Варна са предпочитано място за работа на над 1,2 млн. души през третото тримесечие на 2019 г. Това показва анализът на Института за пазарна икономика „Регионални профили: показатели за развитие“.
Към третото тримесечие на 2019 София вече е надхвърлила 700 хиляди заети, Пловдив е с 324 хиляди, а Варна – с 229 хиляди.
В края на 2019 г., регистрираните безработни в страната са малко под 195 хиляди души.
Всеки пети регистриран е дълготрайно безработен
В повечето области делът на безработните е между 5 и 10%, което от своя страна сочи към бъдещ потенциал за разрастване на заетостта в тях през следващата година-две.
Не всички области обаче са постигнали нивата си от предишния пик на трудовия пазар, точно преди настъпването на икономическата криза.
Пет области не са успели да нахвърлят предишното си най-добро постижение – Монтана, Ямбол, Смолян, Кюстендил и Видин, но само при една от тях спадът е особено чувствителен.
Текучеството на кадри е зараза
Заетост
Заетостта на населението на Монтана в активна възраст намалява с цели 15 пункта спрямо десетилетие по-рано, и на този етап няма индикации, че тя ще се възстанови в близко бъдеще.
Интересен е случаят с Велико Търново, която през последната година поставя абсолютни рекорди в заетостта за България – заетост над 80% от активното население е рядко срещано явление в икономическата история като цяло.
Следващите 10 години критични за пазара на кадри
Образование
Образователната структура със сигурност се отразява на способността на областите да създават нова заетост. Що се отнася до общия дял на висшистите в работната сила, столицата води с много всички останали области, а същевременно има и най-малкият дял на ниско образованото население.
С дял на висшистите от под 20% са шест области, и освен София-област нито една от тях не е сред постигналите особено добро състояние на пазара на труда през последните години.
Какви кадри ще се търсят най-много през 2020 г.
Демография
В анализа си ИПИ обръща особено внимание на негативните демографски процеси. Заедно със застаряването на населението те са определени като „най-значимите проблеми пред регионалните икономики в близко бъдеще“.
„Засега преструктурирането на икономиката и ръста на дейностите с висока добавена стойност успява до голяма степен да смекчи влиянието на свиването на работната сила, но в средносрочен план то може да представи по-труднопреодолими пречки“, се казва още в анализа.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0