Съществува огромна обществена подкрепа за действията на ЕС за справяне с рисковете и максимизиране на ползите от изкуствения интелект на работното място, показва ново проучване на ЕС, съобщиха от Европейската конфедерация на профсъюзите, цитирана от КНСБ.

Допитване на Европейската комисия сред 26 000 души за отношението им към използването на изкуствения интелект и бъдещето на работата установи:

82% казват, че е важно да има правила, които защитават поверителността на работниците;

77% подкрепят правила, които включват работниците и техните представители в проектирането и приемането на нови технологии;

75% нужно е да има правила, които налагат повече прозрачност при използването на дигитални технологии за управление на вземането на решения в областта на човешките ресурси;

74% са на мнение, че е значимо да има регламент, забраняващ напълно автоматизирани процеси на вземане на решения;

72% смятат, че е приоритет да има правила, ограничаващи автоматизираното наблюдение на служителите;


Проучването също така установи, че хората са по-склонни да се отнасят положително към използването на изкуствен интелект в държави членки, които имат високи нива на колективно договаряне.

Това е в съответствие с изследването на ОИСР, което установи, че работниците са по-склонни да отчетат положителното въздействие на ИИ, ако е имало консултация чрез техните профсъюзи.

Бизнесът не вярва на изкуствения интелект

Европейската конфедерация на профсъюзите посочва, че проучването показва ясно защо Европейската комисия трябва да постави като приоритет представянето на директива относно изкуствения интелект в работата.

istock
istock

Генералният секретар на ЕКП Естер Линч коментира: „Въвеждането на изкуствен интелект в работата може и трябва да доведе до важни подобрения в ефективността и безопасността, които ще бъдат от полза за работещите хора и ще направят нашите компании по-конкурентоспособни. Посланието на обществеността обаче е ясно: ИИ трябва да бъде въведен на нашите работни места по начин, който зачита правата на работниците и принципа на човешкия контрол.

Видяхме какво се случи в платформените компании, когато ИИ беше разгърнат без предпазни мерки – липса на прозрачност, която доведе до експлоатация и дискриминация. Вместо това нека следваме доказателствата, които показват, че ИИ има положителен ефект, когато се въведе чрез колективно договаряне със синдикатите. Това не само би гарантирало, че правата на работниците се зачитат, но и че работниците получават правилното обучение, за да увеличат максимално ползите от него. Европейската комисия трябва да действа въз основа на собствените си изследвания и незабавно да представи директива относно ИИ в света на труда като част от пакета за качествени работни места“.

 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase