Инспекцията по труда е започнала засилена инспекционна дейност на строителството на територията на София, съобщи Главна инспекция по труда (ГИТ).
Само за три дни са установени 31 случая на работещи без трудови договори. Проверени са 54 строителни обекти, на които са полагали труд 420 работници на 87 фирми.
Засилен контрол в сектора се осъществява и на територията на цялата страна.
Особености на трудов договор със срок за изпитване
За петте месеца на 2020 г. установените случаи без трудови договори са общо 822, като 205 от тях са на строителни обекти. В същото време, проверките в строителството са малко над 10 процента от всички - 1520 проверки при общо 12 400.
Строителството, заедно със селското стопанство, ресторантьорството, хотелиерството и търговията, са идентифицирани като едни от най-рисковите по отношение на недекларирания труд, коментира ГИТ.
От тази седмица, с официалния старт на летния сезон, се засилва и контролът в морските курорти.
Работещите без трудови договори губят право на социална закрила. Те могат да бъдат освободени от работа по всяко време, без право на обезщетения по Кодекса на труда и от държавното обществено осигуряване. Не могат да претендират и за неизплатени възнаграждения.
Лицата, които се съгласяват да получават част от възнагражденията си нерегламентирано, срещу устна договорка, получават по-ниски обезщетения, тъй като те се изчисляват на базата на договореното в трудовия договор възнаграждение и на декларирания осигурителен доход.
Защо работодателят не зачита стажа в университета ни за "клас"
Според статистиката България има напредък в борбата с недекларирания труд, макар проблемът все още да не е решен. Намалял е делът на сивата икономика от 2010 до 2018 г. с 15 процентни пункта - от 35,4 на 20,9 процента.
Недекларираният труд обаче запазва сравнително постоянен дял.
По данни на Международната организация на труда, публикувани миналата година, делът на недекларирания труд в България е 15,9 на сто при 16,3 на сто средно за Европейския съюз.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1