Този призив отправят от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) във връзка с психосоциалните рискове на работното място по време на настоящата Европейска седмица на психичното здраве, съобщават от КНСБ.
Епидемията от стрес и прегаряне в Европа се задълбочава поради комбинацията от лошо организиран труд, свръхнатоварване, очакване за постоянно разположение, несигурна работа и нови практики за наблюдение от страна на работодателите и на работа под високо напрежение, напомнят от ЕКП.
През последния мандат Европейският парламент призова Комисията да представи законодателство относно психосоциалните рискове. ЕКП призовава за директива относно психосоциалните рискове, както и за бърз напредък в законодателния процес, който тече в момента, за директива относно работата от разстояние и правото на прекъсване.
Ще се въведе ли 4-дневна работна седмица
Все още обаче няма законодателство на ЕС, посветено на психосоциалните рискове, въпреки че:
– Натискът на времето или претоварването с работа са скочили от 19,5 % на 46% между 2020 и 2022 г.
– 44% от работниците са съгласни или напълно съгласни, че изпитват повече стрес, свързан с работата, в резултат на пандемията от Ковид 19, според барометъра на EU-OSHA.
– Над 40% от случаите на депресия в ЕС и Обединеното кралство се дължат на психосоциални фактори на работното място.
– Хората, които редовно работят от вкъщи, са шест пъти по-склонни да работят в свободното си време и два пъти по-склонни да работят 48 часа.
– По-малко от 40% от работните места в ЕС имат планове за действие за предотвратяване на психосоциалните рискове на работното място.
– Европейската икономика губи 620 млрд. евро годишно само поради депресия, свързана с работата.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
6