Ситуацията на европейския пазар на труда е тежка за хората с увреждания, като нивото на заетост е 51,3% в сравнение със 74,6% за общото население. А хората с увреждания, които работят, са по-склонни да се сблъскат с бедност сред работещите, отколкото тези без увреждания, показват данни на Евростат.
Франция и Португалия са сред страните членки, които позволяват хората с увреждания да получават заплати под минималната. Но текстът на директивата на ЕС за адекватните минимални заплати също така гласи, че хората с увреждания често „получават на практика възнаграждение под законоустановената минимална заплата поради неспазване на съществуващите правила“.
EКП призовава държавите членки да използват прилагането на директивата на ЕС относно минималните заплати, за да премахнат дискриминационните закони за заплащане и да осигурят такова, което е равно поне на минималната работна заплата, както и правото на колективно договаряне за наистина справедливо заплащане, което се прилага за всички работници.
istock
Възстановиха 1.3 млн. лева осигуровки на рабодатели, наели хора с увреждания
Конфедералният секретар на EКП Теа Джарк каза: „Фундаменталната концепция за минимална заплата се подкопава в цяла Европа от дискриминационни вратички и липса на правоприлагане, което позволява на безсрамните работодатели да третират хората с увреждания, както и младите хора и мигрантите, като евтина работна ръка. Вместо да помогнат на най-уязвимите в обществото да намерят работа, собствените данни на ЕС показват, че тези изключения от законоустановената минимална заплата и колективните договори помагат милиони хора да останат в бедност. От работодателите трябва да се изисква да осигурят разумни условия за работниците с увреждания.“
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0