Включването на безработни в програмите за заетост значително повишава шансовете им за наемане на първичния пазар на труда след приключване на участието им в тях.

При нетен ефект общо на активната политика на пазара на труда 15,4 процентни пункта, нетният ефект по Национална програма „Помощ за пенсиониране“ е 24,8 процентни пункта, по програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания е 22,9%, а по Национална програма на продължително безработни е 19,9 на сто.

Това показват изследвания, посочва социалният министър Борислав Гуцанов в отговор на депутатски въпрос. Той допълва, че това са програми с национален обхват, които създават възможност за заетост във всички общини на страната, включително в такива, в които безработицата е над средната, а конкуренцията за едно работно място  е висока.

През тази година приоритетни целеви групи са младежите до 29 години, които нито учат, нито работят, и продължително безработните, посочва Гуцанов.  Затова в НПДЗ през 2025 г. се предвиждат и обучения на безработни, като основно те ще се реализират по проекти, изпълнявани от националните организации на социалните партньори.

Предлагат промени в безплатните ваучери за обучение

Към проектните предложения е поставено изискване да предвиждат не по-малко от 25% от включените за обучение и в заетост да са с регистрация в бюрата по труда над 6 месеца. По този начин ще се намали риска от продължителна безработица, посочва министърът.

istock
istock

В проектите ще се прилага и комплексен подход, включваш обучение за придобиване на професионална квалификация и за ключови компетентности, последвано от наемане на работа на не по-малко от 35% от успешно завършилите обучението. Проектите ще се финансират от държавния бюджет, като за тази година заделената сума е 8,5 млн. лева.

Възможности за обучение на безработни от групите в неравностойно положение ще се предоставят и от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионалните инициативи към МТСП и неговите регионални дирекции, пише министърът.  

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase