Икономистите отчитат, че няма особени размествания в секторното разпределение на наетите и през 2024 г. Най-големият работодател остава преработващата промишленост с 442 хил. наети, следван от търговията (372 хил. наети), здравеопазването (177 хил. наети) и образованието (166 хил. наети). Публичният сектор създава общо малко над 558 хил. работни места, частният – 1,673 млн.
По-интересна е обаче динамиката. Спрямо 2023 г. спадът в броя на наетите е с над 71 хиляди души, или с 3,1%. Този спад е изцяло съсредоточен в частния сектор, където свиването на наетите е с 4,5%, докато при обществения се наблюдава лек ръст от с 1,4%. Доколкото тази тенденция е съчетана с леко разширяване на измерения от НСИ коефициент на заетост, част от обяснението е чисто демографско – намаление на населението в работоспособна възраст и застаряване.
Секторната динамика сочи значително свиване в сектора на хотелите и ресторантите, с цели 13%, както и при операциите с недвижими имоти (-8,6%), строителството (-6,9%)., професионалните дейности (-6%), транспорта (-5,5%), административните дейности (-5,4%). Ръст на работещите на секторно равнище има в държавното управление (0,9%) и здравеопазването и социалните дейности (3,8%).
Огромен проблем на пазара на труда у нас
Обясненията за тази динамика са най-малко две. От една страна, при професионалните и административните дейности виждаме продължаващата тенденция за спад на наетите в аутсорсинга на услуги – сегмент, който наемаше много хора през миналото десетилетие, но днес губи позиции в България заради конкуренцията на по-евтини пазари в Югоизточна Азия и автоматизацията на значителна част от процесите. От значение в тази насока е и лекото свиване на наетите в ИКТ сектора (-3%), където още от 2023 г. се наблюдава спад на търсенето на работници на фона на пренареждането на глобалните ИТ пазари.

ИПИ
Промените на пазара на труда и резкият спад на заетостта в някои сектори за пореден път подчертават острата нужда от структурни реформи, ако искаме експанзия на заетостта. Потвърждава се обаче тезата, че на този етап държавата по-скоро пречи с повишаването на летвата на входа на заетостта и ограничавайки достъпа до него за най-нископроизводителните работници. Впрочем сходен ефект на тласкане на все повече работещи към сивия сектор ще има и планираното увеличение на осигурителната тежест през следващите няколко години.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase