Работното време е друг голям разделител. Средно в ЕС мъжете прекарват близо шест часа повече на седмица от жените на платена работа: мъжете съобщават, че работят малко над 42 часа на седмица, докато жените работят близо 37 часа. Това до голяма степен се обяснява с факта, че жените са по-склонни да работят на непълно работно време. В ЕС около една трета от заетите жени (28%) работят на непълно работно време; делът на мъжете е 8%.
Разбира се, вечната ирония е, че това не означава, че жените работят по-малко. Европейското телефонно проучване на условията на труд (EWCTS), проведено през 2021 г., задава въпроси за часовете, прекарани в неплатена работа – като домакинска работа, готвене или грижа за деца или роднини. Тук картината се обръща: жените прекарват средно 13 часа повече от мъжете на неплатена работа всяка седмица. Добавете часовете, прекарани в платена работа, и всъщност жените са тези, които в крайна сметка получават по-дълга работна седмица. Техните 70 часа се сравняват с 63 часа на мъжете. Това е общо осем седмици работа на пълен работен ден средно за жените, отколкото за мъжете всяка година.
Това, което е интересно да се отбележи, е, че има някои доказателства, които показват, че ако платената работа се разпределя по-равномерно между мъжете и жените, споделянето на тежестта на неплатените дейности като грижи и домакинска работа също е по-балансирано. Въпреки че има много разлики в платената и неплатената работа между държавите-членки – например разликата в общите часове варира от 3 часа в Люксембург и Франция до 17 часа в Хърватия – държавите с по-малки различия между половете в платената работа също имат по-малки различия в неплатен труд, с ясното изключение на Хърватия.
istock
Назначават ли жени на ръководни позиции у нас
От една страна, за тях е по-трудно да се изключат. Повече жени, отколкото мъже, се тревожат за работа винаги или често, когато не са на работа (25% срещу 29%). И повече жени се чувстват изтощени, като 28% от тях съобщават, че се чувстват твърде уморени след работа, за да вършат домакинска работа, в сравнение с 21% от мъжете. Това несъмнено е свързано с по-голямата тежест на домакинската работа, пред която са изправени жените: 74% от жените са извършвали ежедневна домакинска работа и готвене през 2021 г. в сравнение с 42% от мъжете.
Интересното е, че изглежда работниците не са напълно доволни от статуквото. Съществува широко разпространено желание да се прекарват по-малко часове в платена работа (ако приемем предпочитанията за работно време, изразени от работниците в проучването от 2021 г. като индикация), което потенциално би могло да доведе до по-справедливо разпределение на неплатената работа. 45% от работниците са казали, че биха предпочели да работят по-малко часове. Не е изненадващо, че делът е много по-висок сред работещите дълги часове (и много по-нисък сред работещите по-малко от 35 часа седмично). Въпреки това, дори сред работниците, чието работно време е стандартно 35-40 часа на седмица, 4 от всеки 10 биха предпочели да работят по-малко.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0