Работещите хора в Латвия и Унгария също зависят предимно от работодателите си при определянето на работното време, като това важи за 79 на сто от тях. След това се нареждат Кипър и Хърватия със съответно 74% и 73%.
За сметка на това служителите с най-голямо влияние върху работното време са във Финландия, където работодателят, организации или клиенти взема решение в какви часове да работят само в 30% от случаите. В Швеция това важи за 35% от работещите хора. Следват Дания, Люксембург и Холандия с 49%.
На ниво ЕС 61% от работещите хора, или 194 млн. души, са зависели от работодателя си, организация или клиенти при определянето на работното време. 21 на сто могат да влияят на решението частично, а 18% вземат напълно самостоятелно решение кога да започва и кога да завършва работният им ден.
Освен това 17% от служителите съобщават, че са ги търсели няколко пъти в свободното им време през последните два месеца, а 23% са получавали обаждания от работодателите си от време на време.
Все пак мнозинството от работещите хора в ЕС (59%) твърдят, че не са получавали обаждания от работодателя си или от клиенти в свободното време през последните два месеца.
istock
21 на сто от служителите обаче са получавали такива непредвидени искания поне веднъж седмично или веднъж месечно (19%).
Освен това вземането на един или два свободни часа за лични или семейни въпроси с краткосрочно предизвестие е смятано за относително лесно от 66% от заетите хора в ЕС. В същото време 55% от работещите смятат за относително лесно и вземането на един или два дни отпуска с краткосрочно предизвестие.
Най-голям дял на служителите, които получават обаждания по работа няколко пъти в свободното им време, е регистриран във Финландия (23%) с изискване да предприемат действия преди следващия работен ден. Следват Холандия с 18%, Швеция с 16%, Португалия и Люксембург с 14%.
За сметка на това най-малък дял на обажданията по работа в свободното време отчитат служителите в Латвия и Румъния с по 3%, Чехия с 5% и Кипър с 6%.
Повече мъже (12%) отколкото жени (8%) получават обаждания по работа в свободното си време. Икономическите дейности с най-голям дял на работещите хора, търсени по работа, когато са в почивка, са недвижимите имоти с 18%, информация и комуникация с 15% и професионални, научни и технически дейности, административни дейности и обслужване на клиенти с 14%.
istock
Сред страните членки на ЕС над една трета от работещите хора в Люксембург (37%) са адаптирали работното си време поне веднъж седмично заради непредвидени искания през 2019 г., следвани от служителите във Финландия с 31%, Франция, Австрия и Словения с 27% и Италия с 26%.
Спасителен пояс ли е 4-дневната работна седмица
За сметка на това най-нисък е делът в България с 8%, Литва и Унгария с 9%, Словакия с 11%, Испания с 13% и Естония с 14%.
84% от служителите в Швеция определят като относително лесно вземането на един или два часа почивка с краткосрочно предизвестие, следвани от датчаните с 83%, холандците с 82% и финландците с 81%.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1