В публикувания от МОТ доклад се посочва, че работниците, които работят на открито, са сред първите, изложени на последствията от променения климат. В сравнение с общото население при тях излагането е за по-продължителен период с по-голям интензитет. Създателите на доклада посочват сред опасностите прекомерната топлина, ултравиолетовата радиация, екстремните метеорологични явления, замърсяването на въздуха, използването на агрохимикали и други. От МОТ отправят апел да се действа сега, за да бъдат защитени уязвимите работници и служители.
По повод посочената от МОТ тема Главната инспекция по труда обръща внимание, че през летния период, в рамките на общия контрол, работодателите ще бъдат проверявани дали са предприели мерки за минимизиране на рисковете при работа в прегряващ микроклимат. Проверки се извършват и по сигнали на граждани. За 2023 г. са постъпили 55 броя сигнала за работа при високи температури. По-голямата част от тях са за закрито. Практиката показва, че при работещите на открито работодателите по-често се съобразяват с горещините и прилагат мерки за минимизиране на негативните последици от работата при високи температури.
Междувременно в информационната си дейност на сайта на Главна инспекция по труда се публикува и полезна информация за работодателите за това какво трябва да осигурят на своите работници и служители, за да опазят живота и здравето им при работа при високи температури. Повече информация е налична на https://www.gli.government.bg/bg/node/12574.
Над 55 000 нарушения на трудовото законодателство за последните три месеца
В деня, посветен на безопасния и здравословен труд, Главната инспекция по труда напомня, че осигуряването и гарантирането му е двустранен процес, в който работодателят осигурява минималните изисквания за безопасност и здраве при работа, а работникът стриктно спазва наложените правила, за да не се допускат инциденти на работното място. Констатираните нарушения на трудовото законодателство за 2023 г. са 229 801, от които 116 688 бр. са нарушенията на разпоредбите за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
istock
Основната цел на кампанията е да се обсъдят причините за трудовия травматизъм, мерки за минимизирането на рисковете от инциденти на работното място, както и да се повиши информираността за спазването на правилата за безопасност от страна на работодателите и работниците. В рамките на информационната кампания се провеждат регионални срещи с работодатели, представители на социалните партньори и заинтересованите институции с акцент върху безопасността и здравето при работа. Досега такива са проведени в градовете Пазарджик, Враца, Бургас, Сливен, Ловеч, Плевен, Шумен и София. Инициативата ще продължи и в други областни градове в страната.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0