Те имат право на гарантирано вземане от датата на вписване в Търговския регистър на съдебното решение за: откриване на производство по несъстоятелност, откриване на производство по несъстоятелност с едновременно обявяване в несъстоятелност или откриване на производство по несъстоятелност, постановяване на прекратяване дейността на предприятието, обявяване на длъжника в несъстоятелност и спиране на производството поради недостатъчност на имуществото за покриване на разноските по производството.
Право на гарантирано вземане имат работниците и служителите, които са или са били в трудово правоотношение с работодателя, независимо от срока му и от продължителността на работното време.
istock
Масови фалити се очакват в транспортния бизнес
Кои са възнагражденията, които законът определя като гарантирани:
- Заплатите, дължими от работодателя по индивидуални и колективни трудови договори. Това са брутните трудови възнаграждения, включващи основното трудово възнаграждение и допълнителни възнаграждения, дължими по индивидуален или колективен трудов договор. Тук не влизат парите за работно, униформено и представително облекло, плащания от средствата за социални разходи и други подобни;
- Парични обезщетения, дължими от работодателя по силата на нормативен акт. Това са главно паричните обезщетения по Кодекса на труда и по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване.
istock
За да си получите парите, трябва да подадете заявление-декларация по образец, в Териториалното поделение на НОИ по адрес на работодателя в тримесечен срок от вписване в Търговския регистър на решението за откриване на производство по несъстоятелност.
Този срок е задължителен и неспазването му е едно от основанията за отказ за изплащане на гарантирано вземане. Заявлението-декларация се подава лично, чрез упълномощено лице или чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0