В зависимост от техническата обезпеченост на осигурените лица и нивото им на достъп до системите, те трябва да извършат определен набор от действия, за да успеят да завършат желаната от тях операция.
За притежатели на персонален идентификационен код (ПИК) на НОИ
Когато вече разполагат с ПИК на НОИ, лицата трябва да посетят интернет страницата на НОИ, рубрика „Е-услуги/ „Административни услуги” и след попълване и верификация да подадат своето заявление за отпускане на парично обезщетение за безработица.
Преди това с притежавания ПИК те трябва да направят (ако все още нямат такава) своя регистрация в Системата за сигурно електронно връчване на (ССЕВ) на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) и чрез нея да подадат заявлението си за регистрация като безработен в Агенцията по заетостта (АЗ).
Когато лицата притежават стандартен КЕП (не е облачен/мобилен), записан на технически носител, стъпките са идентични.
С въпросния КЕП те си правят профил в ССЕВ. Чрез него подават по електронен път заявление за регистрация като безработен към АЗ, а след това подават заявлението за отпускане на парично обезщетение за безработица през сайта на НОИ (рубрика „„Е-услуги/ „Административни услуги”).
За лица, които нямат нито ПИК, нито КЕП
Ако лицата не разполагат нито с ПИК на НОИ, нито с КЕП, стъпките, през които се преминава, за да подадат заявленията си по електронен път, са други.
Първо, трябва онлайн да се сдобият с облачен/мобилен КЕП, издаван от доставчик на удостоверителни услуги. След като го инсталират на мобилния си телефон, те се регистрират в ССЕВ на ДАЕУ и подават заявление за регистрация като безработен към Агенция по заетостта.
istock
С получения през ССЕВ ПИК на НОИ, следват описаните вече действия – достъп до електронните услуги на сайта на института, рубрика „Е-услуги/ „Административни услуги” и подаване на заявление за отпускане на обезщетение за безработица към НОИ.
Всички клиенти трябва да знаят, че регистрацията в НОИ не става с ПИК, издаден от Националната агенция по приходите.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0