Работодателите са длъжни да обезпечат процеса както документално, така и технически. Директивата обаче предвижда тези задължения да важат само за предприятия с 50 или повече служители, като по този начин малките бизнеси биват освобождавани от подобна административна тежест.
Определени изключения са предвидени за предприятия, попадащи във важни от социална гледна точка сектори като например опазването на околната среда и здравеопазването.
Директивата на ЕП и на Съвета относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на ЕС бе приета на 23 октомври 2019 г. и влезе в сила на 16 декември 2019 г. Държавите членки трябва да я транспонират в националното си законодателство до 17 декември 2021 г.
Първи - от началото на 2022 г., трябва да започнат да я прилагат големите фирми с над 250 души персонал. Средните предприятия с персонал от 50 до 250 души имат гратисен период до 2024 г. Изискванията не важат за малките и микропредприятията.
Закрилата на лицата, сигнализиращи за нередности, в ЕС в момента е разпокъсана и непоследователна. В момента само в 10 държави от ЕС, се гарантира, че лицата, сигнализиращи за нередности, са напълно защитени. В останалите държави предоставяната защита е частична и се прилага само за конкретни сектори или категории работници и служители.
istock
Фирми отказват да наемат работник, щом разберат, че има ТЕЛК
С новия закон се създават безопасни канали за сигнализиране - както в рамките на дадена организация, така и към публичните органи. Също така той предпазва лицата, сигнализиращи за нередности, срещу уволнение, понижаване в длъжност и други форми на ответни действия с цел отмъщение и изисква от националните органи да информират гражданите и да предоставят на публичните органи обучение за това как да действат в случаи на подаване на сигнали за нередности.
Сигналите за нарушения може да бъдат в много широк спектър: в областта на обществените поръчки, финансовите услуги, предотвратяването на изпирането на пари и финансирането на тероризма; безопасността на продуктите; сигурността на транспорта; опазването на околната среда; ядрената безопасност, безопасността на храните и фуражите и здравето на животните и хуманното отношение към тях; общественото здраве; защитата на потребителите; неприкосновеността на личния живот, защитата на данните и сигурността на мрежите и информационните системи.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0