Масовият ръст на възнагражденията в ИТ сферата в България е зад гърба ни. Прогнозата за заплатите за тази година е за затвърждаване на процесите от 2024 година. Отчетлива става тенденцията ръстът на възнагражденията да зависи от индивидуалните качества и принос на служителя, съобщиха от специализираната платформа за обяви за работа в сферата на информационните технологии ДЕВ.БГ (DEV.BG), като цитират експерти.

Умерен ръст, неравномерно разпределен между различните роли в сферата, очаква Венцислав Топузов от “РОИТИ“ (ROITI). 

Конкуренцията в ИТ сектора нараства

И Камен Бочев от "Скилуърк" (Skillwork) прогнозира нивата на заплащането в ИТ сектора да останат сходни на тези от 2024-а. Според него няма да липсват компании, които освобождават хора от една страна. От друга бизнесът ще свие допълнително наемането, което ще остави заплатите на сегашните им нива. 

Яна Папардова от "Шварц АйТи" (Schwarz IT) също смята, че компаниите ще продължат да бюджетират суми за увеличенията си, сходни с тези от 2024 г., но ще започнат да залагат на все по-индивидуални политики. Очакванията ѝ са инвестициите в задържането на опитните специалисти да се засилят, но масовите увеличения да останат в историята. Това ще доведе до замразяване на условията на все повече служители, а за младите (junior) кадри възнагражденията ще бъдат по-ниски, за да се компенсират инвестициите във водещите роли.

istock
istock

Данните в "Джоб Борд" на ДЕВ.БГ показват, че най-високоплатени в България през 2023 година са били Senior DevOps специалистите с максимална медианна нетна заплата от 13 000 лв. 

В някои сектори заплатите растат по-осезаемо

Година по-късно те не само отстъпват на хората с над 5 години опит, които се занимават с ML/AI/Data Modelling (15 000 лв.), но и горната медианна граница при DevOps спада до 12 000 лв. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase