От началото на военните действия в Украйна в хотелите и държавните бази са били настанявани около 155 хиляди лица. След 1 юни цифрата на настанени разселени варира между 25 и 26 000 граждани и не се усеща бежански натиск, като броят е устойчив.
Министерството на туризма администрира мярката за хуманитарна помощ на бежанците. Част от плащанията бяха забавени по различни причини.
Целта на служебния министър на туризма Илин Димитров е всеки хотелиер, който е отворил базата си за настаняване и е посрещнал бежанци, да си получи средствата в коректния размер.
Централна Европа остава без работници
От своя страна хотелиерите недоволстват, че ведомството е натоварено с несвойствени задължения и искат капацитетът му да бъде подсилен със служители на Агенцията за бежанците.
Не е нормално изплащането на договорените средства за настаняване на украинските бежанци, които и без друго са крайно недостатъчни, да се бави с месеци. Редно е управляващите да плащат обезщетения за всеки ден забавяне, настояват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Министерството на туризма няма ресурс за администрирането на програмата за настаняване и изхранване на украинските бежанци, потвърди в интервю за БНР заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.
Украинците у нас вече трябва сами да поемат здравното си осигуряване
"Разплащането с хотелиерите е само върхът на айсберга."
В Министерството на туризма са постъпили над 500 жалби.
В най-голяма степен това, за което претендират хотелиерите, са неверефицирани нощувки. Според тях са заплатени само част от осъществените нощувки на украински бежанци, поясни Георгиева.
Заради малкия брой служители от министерството не успяват да отговорят писмено в срок, както законодателството изисква.
Ирена Георгиева уточни, че се насочват към това да изчистят случаите фактически, за да се намали тревогата на хотелиерите.
Заместник-министърът припомни още, че към 30 юни близо 7000 украинци са започнали работа, като 56% от тях са в хотелиерството и ресторантьорството, следва търговията.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0