През март пазарът на труда в България продължи да се развива устойчиво, показвайки позитивни тенденции както по отношение на свободните работни места, така и при активирането на неактивни лица.
Данните от Агенцията по заетостта разкриват, че броят на заявените работни позиции на първичния пазар е достигнал 20 151, като най-силно търсене се наблюдава в секторите:
- Хотелиерство и ресторантьорство – 23.4%;
- Преработваща промишленост – 17.6%;
- Търговия и ремонт на автомобили – 13.9%;
- Държавно управление – 8.6%;
- Селско, горско и рибно стопанство – 5.8%;
- Информационни технологии и творчески индустрии – 4.9%.
Най-често търсените кадри включват продавачи, шофьори, строителни и промишлени работници, оператори на машини, чистачи и социални асистенти – отразявайки нуждата от кадри в ключови сектори на икономиката.

Над 16 700 безработни са започнали работа през месеца, а чрез посредничеството на бюрата по труда трудова реализация са намерили и 452 заети, учащи и пенсионери. По линия на субсидираната заетост са включени още 2 823 души от уязвими групи, като значителната част – 2 756 – са започнали работа по проекти, финансирани от ЕС по Програмата „Развитие на човешките ресурси 2021–2027“.
България запазва стабилно ниска безработица, на фона на спада в ЕС
Усилията за включване на неактивни лица в пазара на труда също дават резултат – над 7 700 души са били мотивирани чрез работа на ромски и младежки медиатори, както и чрез местните бюра по труда.
До края на март броят на регистрираните безработни е спаднал до 156 335, като равнището на безработица е 5.5%. Това е с 0.3 процентни пункта по-ниско спрямо същия месец на 2024 г. – ясен знак за възстановяване и устойчивост на пазара.
Допълнително, над 15 300 ваучера за обучение са издадени на заети и безработни, което цели да повиши квалификацията и конкурентоспособността на работната сила в дългосрочен план.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase