Освен по-високата надница тези страни имат много лоши резултати в Индекса за възприятие на корупцията на Transparency International. Когато бъдат попитани, защо търсят работа зад граница, работниците посочват мотивацията си като комбинация от търсене на по-добри икономически възможности и шанса да живеят в държави, които са по-демократични, по-справедливи и с по-добри социални услуги, казват авторите на доклада. Хората, които в миналото биха се преместили от села в градски райони, сега често се местят директно в глобалните центрове за населението в Западна Европа.
Тези моделите на мобилност се прилагат за сезонни работници, хора, които планират да се преместят само за няколко години, както и за хора, които планират да емигрират за постоянно. Всички тези страни също изпитват застаряване на населението, намаляваща раждаемост и значителна емиграция, особено на млади хора.
Прогнозираният спад на населението между 1989 и 2050 г. е над 30% в Румъния и България и над 20% в Хърватия, Сърбия и Босна и Херцеговина.
Резултатите от преброяването през 2021 г. както в Хърватия, така и в България шокираха обществеността, като показаха, че Хърватия е загубила 10% от населението му през последното десетилетие, а България близо 11%, пише в доклада. Тези цифри обаче не бяха неочаквани за тези, които следят отблизо явлението. Увеличената емиграция на млади работници намалява нивото на формалната безработица (в България спадна от над 20% през 2001 г. на 4% през 2019 г.) и някои от тези страни трябваше да насърчават вътрешната миграция, за да запълнят празнините в заетостта, особено за сезонната работа.
istock
Недостиг на над 200 000 работници има в България
Според Евростат през 2018 г. около 23 000 българи са заминали да живеят в други страни от ЕС, докато през 2013 г. това е около 12 500. В Румъния са заминавали над 100 000 души в други страни от Европейския съюз всяка година поне от 2013 г., а през 2018 г. над 200 000 души са напуснали. Според Световната банка над 20 процента от населението в трудоспособна възраст на Румъния живее в чужбина през 2017 г. През 2018 г. в Хърватия 30 000 души емигрират в други страни от Европейския съюз, докато през 2013 г. официалната цифра е близо 5 000 души, пише още в доклада.
Въздействието на пандемията COVID-19
След началото на кризата с COVID-19 десетки или дори стотици хиляди граждани се завърнаха по домовете си в балканските страни. Според съобщения в медиите и официални данни около 200 000 души са се върнали както в Босна, така и в Румъния, 110 000-150 000 в България, 30 000 в Албания и 24 000 в Хърватия. В Сърбия оценките варират от около 75 000 до огромните 400 000. Въпреки че някои от тези работници може да са решили да останат в страната си на произход, вероятно огромното мнозинство ще се върнат. Някои от работниците, завърнали се в балканските страни, могат да останат и да продължат да работят онлайн и по този начин могат да „работят през границите“, без да се движат физически. Дигитализацията на работните места е основно предизвикателство за разграничаването между национални работници, работници граждани на ЕС и граждани на трети страни.
istock
Въпреки че не емигрират физически, все по-голям брой работници „мигрират“ дигитално, като намират работа в ЕС и извън него, казват авторите на доклада. Този вид самостоятелна заетост, най-често свързан с ИТ сектора и творческите индустрии, но също и с писане и превод, административни услуги и други подобни задачи, които могат да се извършват онлайн, е пример за голяма промяна в начина, по който се извършва работата – промяна от това да имаш работа към работа за клиенти.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0