Депутатите от Комисията по бюджет и финанси приеха във вторник вечерта на първо четене законопроект, който цели да пази длъжниците от произвола на дружествата за събиране на задълженията. Проектът е внесен в Министерски съвет и предвижда въвеждане на лицензионен режим за колекторските фирми, информира БНР.

Текстовете на законопроекта въвеждат мерки за етично поведение и комуникация с кредитополучателите, защита на техните интереси и изрична забрана за предоставянето на подвеждаща информация.

Колекторските фирми дават "втори шанс“ на потребителите

Предвижда се комуникацията с длъжниците да се осъществява само чрез телефонно обаждане или с писмени и електронни съобщения. Задължение има и за писмено осведомяване на длъжника при всяко действие по обслужване и прехвърляне на кредита, а надзора на колекторските агенции ще се осъществява от БНБ. Националната банка ще издава и отнема лиценза на дружествата.

istock
istock

Срещу разписания ред в законопроекта възразиха от Асоциацията за управление на кредитите към КРИБ:

"Ако законопроектът бъде приет в този си вид и с тази структура, това означава, че целият вторичен пазар на вземания ще трябва да се преструктурира, като нашите опасения са, че това дори би довело до оттегляне на чуждестранен капитал от страната".

Подготвят закон срещу вечния длъжник

Промените се изискват от европейска директива, която е задължителна за всички страни членки и условията за инвеститорите ще са еднакви, заяви Калоян Симеонов от Министерството на финансите:

"Изискваният са толкова строги, защото става въпрос все пак за защита на потребителите".

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase