Тези кабели се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството, отбелязват от търговското обединение.
Експертите от БАСЕЛ предупреждават, че кабелите трябва да отговарят стриктно на стандартите за производство. Компромис в качеството води до повреди в електрическите инсталации, предизвика пожари и застрашава човешкия живот, заявяват от асоциацията.
Дрехите от китайски онлайн платформи може да са опасни за здравето
Кабели от внос преминават българската граница с официални документи. Кабелите "менте" обаче не се отличават външно по нищо от "истинските". Строители, проектанти и потребители няма как да разберат кои са с риск от причиняване на аварии и опасност за здравето.
istock
От БАСЕЛ настояват и в България да се въведе задължителната сертификация и контрол на вноса на кабелни изделия от трети страни чрез редовни проверки. Предложение с мерки за ограничаване вноса на опасни електрически кабели е изпратено и до Министерство на икономиката.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0