Бившият директор на „Киберпрестъпления” към ГДБОП Явор Колев даде полезни съвети за това как да се пазим от измами в интернет.

В четвъртък стана ясно, че е разбита престъпна група, източила над 800 000 лв. от банкови сметки на 12 души, чиито данни са откраднати след изпращане на фишинг имейли. Задържани са 13 души, като на почти всички вече са повдигнати обвинения.

„Вероятно потърпевшите са много повече от 12 души. Може да има засегнати, които дори са на територията на други държави”, поясни той пред NOVA NEWS.


Колев призова да не отваряме прикачени файлове от имейл пощите си.

Крадат данни с фалшив имейл от Инспекцията по труда

„Постоянно има някакви спам кампании на атаки, които получаваме на електронната си поща. Обикновено това са писма, които съдържат прикачен файл, чрез който заразяваме компютъра си. Имейли от финансови институции, които чрез линк ни карат да посетим страницата на банката и да въведем отново потребителското си име, паролата и номера на дебитната или кредитната карта. По този начин се краде информация.  Горе в адресния ред на уеб браузера може да се види, че това не е страницата на съответната банкова институция”, поясни експертът по киберсигурност.

istock
istock

По думите му атаките към интернет банкирането са от 2005 г., когато тази услуга е започнала да навлиза в България.  Затова експертите направили функцията двуфакторна верификация.

И поясни, че ако станем жертва на измама, най-важното е да информираме институцията и дирекция „Киберсигурност” към ГДБОП. Така преводите ще бъдат блокирани.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase