"Има наложени санкции на граждани вчера, както и на места на фирмите, чието задължение беше да се почистят прилежащите територии около детски градини и училища".
Това заяви пред БНР Анета Савова от Столичния инспекторат. Това е контролният орган, който трябва да проследи дали фирмите изпълняват качествено дейностите, за които имат отговорности при зимни условия, и ангажиментите на собствениците на частни имоти – дали не създават рискови ситуации, като неглижират тяхното задължение да почистват териториите пред входа или пред стопанисвания обект.
Как да избегнем проблеми на пътя през снежния сезон
"В тези няколко дни, в които имаше интензивен снеговалеж, приоритетно се обработваха улиците, по които се движи масовият градски транспорт. След това във вътрешно кварталните улици, рискови участъци, такива, при които има опасност от заледяване, спирките на градския транспорт. Ангажимент на фирмите е да извършват тази услуга – на повечето места това е ръчно с разпръскване на смеси против заледяване. Не е задължително целият тротоар да бъде изчистен, просто да бъде проходим в зимни условия", обясни тя и уточни, че смесите против заледяване се разпръскват рано сутрин.
По думите ѝ в София са 8 ангажираните фирми за зимно поддържане и почистване. Те извършват почистване в урбанизираната територия, но също и на общинските пътища, подходите към републиканската пътна мрежа и в Природен парк "Витоша". Когато се установи нередност, те търпят санкции, уточни тя.
Има какво да се желае, обобщи Савова и напомни за ангажиментите и на гражданите:
"Гражданите, освен права, имат и задължения. Това неглижиране на задълженията някой път води до негодуванието на тези, които наистина си спазват задълженията, имат си графици на блока, търговските обекти и т.н.".
Тя подчерта, че собствениците на имоти и ползвателите на търговски обекти също търпят санкции, ако не са почистили от сняг и лед. Най-ниската глоба е 50 лв., но тя може да прерасне в акт, предупреди още Савова. По думите ѝ част от заледяванията се случват заради течовете на климатици, а проблемът се неглижира от собствениците.
Тя отбеляза, че по някои спирки на градския транспорт са сложени контейнери със сол, от които хората могат да вземат и сами да разсипват от сместа. Те обаче често се ползват като кошчета за боклук, което само по себе си говори за нашия манталитет, коментира Анета Савова и подчерта, че това пък затруднява хората, които искат да се възползват от услугата.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0