Най-често жертвите се атакуват през платформи за безплатни обяви, сайтове за продажба на коли и страници за запознанства. Измамниците се насочват предимно към луксозни или редки стоки – като лаптопи, фотографски оборудване, автомобили и велосипеди, селскостопанска техника и дори екзотични животни от редки породи. Мишени са както купувачи, така и търговци.
Защо в крайна сметка остават с празни ръце?
Планински велосипед – висок клас, на добра цена. Атрактивната оферта привлича Лъчезар Захариев - докато търси ново колело, с което да преодолява труднодостъпните маршрути. Обявата е публикувана в една от най-големите онлайн платформи с обяви за нови и употребявани велосипеди.
Там Лъчезар се свързва с търговеца. Според описанието в обявата: чешки гражданин. „Там започнахме да се разбираме – има ли го налично колелото, каква е цената, на която го продавате, можем ли да я намалим, доставката колко ще бъде“, разказва Лъчезар.
istock
Комуникацията за доставката се води на английски език. Според указанията: парите, които Лъчезар преведе, ще бъдат изтеглени едва след като пратката бъде доставена.
Лъчезар превежда парите за планинския велосипед по сметка на частно лице в люксембургска банка. И започва да чака покупката.
„Имах срок за пристигане – на датата ми се писа сутринта, че има забавяне заради COVID-19, след това – на новата дата не получих никакъв имейл, нямаше и следа от колелото. Тръгнах да се свързвам с тях, но така и нямаше контакт“, казва Лъчезар.
Така той разбира, че е измамен. Подобни сигнали от потребители, останали с празни ръце след поръчка на скъпи стоки, пристигат все по-често до контролните органи.
istock
Така плащат големи суми за скъпи стоки, а в замяна не получават нищо, разкриват схемата контролните органи. Пътят на измамната сделка в повечето случаи започва от сайтове за безплатни обяви.
Повече по темата гледайте във видеото
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1