В рамките на шест месеца България трябва да разработи цялостна пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Това предвижда проект за решение, внесен в Народното събрание от депутати от управляващото мнозинство, начело с председателя на социалната комисия в парламента Деница Сачева.
Проектът предвижда ангажиране на пет ключови институции: Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт (НОИ), Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Те ще работят съвместно по изготвянето на реформения план.
Средната пенсия доближава 930 лв. - нараства с над 100 лв. за година
В публикувано изявление в социалните мрежи Сачева акцентира върху необходимостта от разумни и експертно подготвени решения. Според нея повече не може да се отлага стабилизирането на пенсионния модел.
В мотивите на законодателната инициатива се посочва, че през изминалата година са изготвени четири аналитични доклада от различни институции – включително Социалното министерство, НОИ, Икономическия и социален съвет и Националният център за парламентарни изследвания при НС. Общото между тези документи е подчертаването на нуждата от финансова устойчивост на пенсионната система, особено на фона на неблагоприятни демографски тенденции.
Сред препоръките се откроява необходимостта от преразглеждане на възрастта за пенсиониране и осигурителните параметри, както и от изваждане на разходи със социален характер от бюджета на Държавното обществено осигуряване. Законодателите настояват също да се спазва принципът на връзка между приноса на осигурените лица и техните пенсионни права.
Предлагат промени в пенсионната система
След изготвянето на пътната карта, предложенията ще бъдат обсъдени в парламентарните комисии по труда и социалната политика, както и в тази по бюджет и финанси.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase