Данните показват, че заради това, че продължават да работят 53 418 пенсионери са получили увеличение на пенсията с между 5 и 10 лева. Други близо 45 350 души са вдигнали пенсиите си с между 1 и 5 лева, а 41 777 души имат увеличение от 10 до 15 лева. Пенсионерите, получили увеличение между 10 и 15 лв., са 41 777. Относително висок е броят на пенсиите, за които увеличението е между 1 и 10 лв., като причините могат да се търсят предимно в малкото допълнителен осигурителен стаж, който са натрупали след пенсия - основната част от тях са работили по-малко от година. 32 424 пенсионери (9,5 на сто от общия брой) пък имат стаж по 1 месец, обясняват експертите на НОИ.
Въпреки че продължават да работят някои пенсионери не получават увеличение. Такава е ситуацията при 110 338 души, а причината е, че действителният размер на пенсията им е приравнен на минималния за съответния вид. Заради изпреварващото повишаване на минималната заплата през последната година и половина тези хора взимат много по-висока пенсия от реалната им. Други близо 9 200 души пък получават прекалено големи пенсии и въпреки че още работят, месечната им сума не се повишава, защото са стигнали тавана на пенсиите и не могат да получават повече.
Увеличават се хората, които продължават да работят, след като се пенсионират - през април 2022 г. са били преизчислени 340 880 пенсии, значително повече от 2021 г., когато това се е случило с 294 065 пенсии.
Най-много са работещите пенсионери в София – в столицата са преизчислени 67 342 пенсии или почти 23% от всички. Над 10 000 са работещите пенсионери в най-големите градове в страната като Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. В тази група попадат още Благоевград, Плевен, София-област и др. Териториалните поделения на НОИ с малък брой служебно преизчислени пенсии са тези, които обслужват и сравнително малък брой пенсионери като териториалните поделения на НОИ в Търговище, Видин и Разград.
Какво увеличение получиха пенсионерите от 1 октомври
Най-много обаче нарастват пенсиите за инвалидност поради заболяване – средно с 11 лева, тези за стаж и възраст се повишават с 10,45 лева, докато за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест нарастването е с 6,46 лв.
Най-голяма сума като увеличение на пенсията – със 191,59 лева има един човек, и той взема пенсия за стаж и възраст. При пенсиите за инвалидност поради общо заболяване най-голямото увеличение на месечния размер на една пенсия е със 131,40 лв., а при пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест – със 185,76 лв.
iStock
При служебното преизчисляване обаче се взима само натрупания допълнителен осигурителен стаж от пенсионера. Едновременно с това пенсионерите могат да подават заявление за преизчисляване на пенсията им, при което, освен допълнително положения от него осигурителен стаж, се взема предвид и осигурителният доход, придобит в периода след отпускането, съответно – след последното преизчисляване на пенсията му.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
10