Омбудсманът препоръча още в предложението за актуализиране на размерите на пенсиите да не се допуска някоя група пенсионери да остане с неосъвременена и реално неувеличена пенсия.
„Обръщам внимание, че немалко възрастни хора са придобили и упражнили правото си на пенсиониране в годините назад, в някои случаи преди 10 и повече години. Основно искане на тези хора, което изцяло подкрепям е, за създаване на действащ механизъм за регулярно преизчисляване на пенсиите със средния осигурителен доход за предходната календарна година, като условие, което да осигури на възрастните хора доходи за достоен живот“, пише доц. Ковачева до двамата министри.
Общественият защитник обръща внимание на факта, че само през изминалите две години хиляди пенсионери, техни организации, инициативни комитети и сдружения, са се обръщали към нея с индивидуални искания и колективни подписки, в които търсят подкрепата й за увеличаване на пенсиите и за създаване на законов ред, който да осигури ежегодното им актуализиране.
istock
С колко реално се вдигат пенсиите от юли
Тя посочва, че по данни на НОИ от м. януари т.г. около един милион пенсионери са с основен размер на пенсия под линията на бедност - 363 лева, както и че поискала нова справка от осигурителния институт с актуални данни към м. юли 2021 г.
„Водена от чувство за социална справедливост и с желание да бъда в подкрепа на възрастните хора, нееднократно съм отправяла препоръки към Народното събрание и представителите на изпълнителната власт. Една от тях е да не се допуска размерът на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст да е под линията на бедността.
istock
В заключение Диана Ковачева настоява вземането на решенията по тази обществено чувствителна тема, която засяга осъвременяване на доходите на над 2 милиона пенсионери, да става в обстановка на прозрачност и публичност.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0