Това е една от идеите, която обсъждат в Министерството на труда и социалната политика и която вероятно ще залегне в промени в Кодекса за социалното осигуряване. Такива ще бъдат предложени през есента.
Това каза социалния министър Деница Сачева.
"Кризата ощети и средствата в универсалните, доброволните и професионалните фондове, където загубите са 685 млн. лв. За момента ще бъде трудно наваксването, поне за тези, които предстои да се пенсионират много скоро.
Ще търсим обаче варианти хората да не са бъдат ощетени", обясни Сачева и посочи, че се очаква средната пенсия в страната да достигне 400-420 лв.
От днес влиза в сила обещаното увеличени от 6,7% на пенсиите, което ще засегне 2,9 млн. пенсионери. Минималната пенсия става 250 лв., а таванът остава 1200 лв.
"Около 25 000 души са тези, които взимат тавана, но за тях не можем да предложим увеличение", обясни Сачева.
Увеличението на пенсиите струва на бюджета 440 млн. лв. Социалната пенсия ще бъде 250 лв., тази за хората с над 90% трайна неработоспособност - 287,5 лв., а за тези от 71 до 90% - 262,5 лв.
БТА
Сега обаче повече хора намират работа през последните седмици, отколкото губят, допълни Сачева.
Колко хора няма да получат увеличение на пенсията от юли
"Днес на Министерски съвет ще приемем новия дизайна на мярката 60 на 40. Досега 130 млн. лв. са платени по настоящата мярка за около 150 000 реално запазени работни места. Общият брой на подадените заявления иначе са почти 17 000 за около 300 000 работници", обясни социалният министър.
Новият дизайн предполага разширение на секторите, които могат да се включат към мярката. Това са лекарите по дентална медицина, както и други в хуманитарното здравеопазване. Условието е работодателите да са подали данъчните си декларации.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0