Това би довело до сериозни сътресения в жизнения стандарт на хиляди хора в трудоспособна и пенсионна възраст, пише Financial Times.
Много от държавните пенсионни планове не успяха да се възстановят напълно от финансовата криза през 2008 г., а сега понесоха удар и от мерките срещу коронавируса.
Здравната криза предизвика срив на фондовите пазари и засили ефекта дългогодишните структурни проблеми в цялата публична пенсионна система на страната, правейки обстановката изключително тежка за най-слабите дружества.
„Ако пазарите не се възстановят бързо, пенсионните планове с малко финансови активи ще претърпят пълна разруха до няколко години“, коментира Жан-Пиер Обри от Центъра за пенсионни изследвания към Бостънския колеж.
istock
Бавното възстановяване на пазара оказва натиск върху пенсионната система на Чикаго чиито финансови активи ще намалеят от 21% в началото на тази година до едва 3.6% през 2025 г.
Това би означавало, че след 5 години фондът ще може да покрие плащания само за още три месеца, според анализа на Жан-Пиер Обри и колегите му.
Парите за учителите от Ню Джърси също изгарят, като прогнозите са ликвидността да намалее от 39.2 до 23.2% през следващите пет години. След този период фондът ще разполагат с активи за покриването на пенсионни плащания за 19 месеца.
istock
Топят ли се парите ни за втора пенсия заради кризата
„Финансовите пасиви на пенсионните фондове в Чикаго ще продължат да растат през цялото десетилетие, дори и ако бъдат постигнати целите за възвращаемост на инвестициите“, коментира Томас Арън, старши кредитен специалист в рейтинговата агенция на Moody's.
Според него фондът е изградил много големи нефинансирани задължения през годините заради малки пенсионни вноски.
Ако пенсионните фондове обявят несъстоятелност, обезщетенията за пенсиониране ще се изплащат единствено от вноски на работодатели и служители.
istock
Жан-Пиер Обри отбелязва, че ако ликвидността се изпари и се задейства новата политика, вноските, които компаниите ще трябва да покриват, ще набъбнат с повече от 50% за Ню Джърси и Чикаго.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1