На въпрос в кой град биха искали да получат пенсия (множествен избор), респондентите най-често избират Москва (16% от анкетираните), Санкт Петербург (15%), Сочи (12%), Краснодар (6%) и Калининград (3%).
Самите московчани (64%) заявяват, че не искат да се преместят в друг град, а планират да живеят след пенсиониране в Москва. 13% от анкетираните биха искали да се преместят в столицата от Волгоград и 8% от Нижни Новгород. В Москва 46% от анкетираните са привлечени от развитата инфраструктура (множество възможности за избор), а 41% са привлечени от високото ниво на социални услуги.
Санкт Петербург за цял живот след края на кариерата си също е избран най-често от местните - 40%. Други 17% от анкетираните биха искали да се преместят в града на Нева от Москва, а 12% - от Самара. Силните страни на северната столица са развитата инфраструктура (38%) и наличните ресурси за отдих - 24%.
Сочи заема третото място. 36% от анкетираните московчани, 28% от жителите на Сочи и 15% от жителите на Екатеринбург биха искали да живеят там в пенсия. 64% от участниците в проучването оценяват града за достъпните му ресурси за отдих, 28% за добра околна среда и 23% за добре развита инфраструктура.
Darikfinance
Колко е най-високата пенсия в Русия
Московчани (28%) и петербургци (7%) често избират Калининград за след пенсиониране. Жителите на Калининград дадоха 27% от гласовете. Тук, от предимствата на града, те избраха достъпни ресурси за отдих (54%), добра екология (21%) и способността да минимизират стреса и суетата (32%).
46% от анкетираните планират да се преместят и живеят в избраните градове със собствени спестявания. 34% от анкетираните отбелязват, че ще харчат пенсията си от държавата.
Други 18% от участниците в проучването посочват, че са готови да продадат жилището си в родния си град с цел преместване. 15% от жителите на Русия планират да си осигурят помощ от собствен бизнес. 11% от анкетираните посочват, че се надяват на помощта на децата си или планират да отдадат жилището си под наем в родния си град.
istock
Анкетата показа, че почти половината от руснаците, когато избират удобен град за живеене в пенсия, разчитат на собствените си спестявания и малко над една трета - на плащания от държавата. По-добре е да се подготвите за пенсия предварително финансово, коментира Владимир Корицки, търговски директор Rabota.ru.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0