Лице с настоящ адрес в друга държава подава документи за отпускане на пенсия по реда на чл. 68, ал. 3 от КСО, като има общо 10 години осигурителен стаж по представени трудови книжки. В информационната система на НОИ се визуализират данни за 5 години осигурителен стаж в качеството на самоосигуряващо се лице – земеделски стопанин. За преценка на правото е подаден сигнал за проверка от контролните органи в ТП на НОИ – Разград, при която е установено, че лицето е напуснало територията на България преди 5 години, след което е регистрирано чрез упълномощено лице като земеделски стопанин в ОД „Земеделие” – Разград, съответно чрез упълномощено лице и в ТД на НАП. През периода, за който са внесени осигурителни вноски в качеството на земеделски стопанин, лицето не е било на територията на България нито един ден.
Заради очерталата се тенденция, контролните органи в ТП на НОИ – Разград засилиха контрола и в тази посока. През 2020 г. са извършени проверки за 79 лица, кандидатствали за отпускане на пенсия с недостигащ 15 години стаж. От тях за 71 души е установено, че са подавани данни, но не пребивават на територията на страната и не упражняват трудова дейност, като за тях не е зачетен осигурителен стаж и доход. За 17 осигурители, които са назначавали такива лица, е сезирана прокуратурата. През 2021 г. са извършени проверки за 87 лица, на 43 не е зачетен осигурителен стаж. През 2022 г. са извършени проверки за 83 лица, на 36 не е зачетен осигурителен стаж.
В поделението на НОИ в Разград непрекъснато постъпват сигнали от Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) за образувани досъдебни производства срещу лица, при които има съмнения, че са си послужили с неистински документи с цел лично облагодетелстване. От страна на длъжностното лице се изготвят справки за получените суми за пенсии от отпускането им до получаване на сигнала, копират се всички заявления и документи от пенсионното досие. Пенсиите на лицата се спират от изплащане с цел да се предотврати по-нататъшното източване на средства от бюджета на ДОО.
istock
- За 2019 г. – постановени са 8 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 51 975,30 лв.;
Бум на новите пенсионери
- За 2020 г. – постановени са 3 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 7 266,51 лв. 17брой 1/2023 г.
- За 2021 г. – постановени са 5 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 40 965,46 лв.;
- За 2022 г. - постановени са 6 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 15 985,15 лв., всички за лица с постановена присъда от Районен съд - Разград.
Има случаи, при които документите са със специфично съдържание и изискват медицински познания – експертни решения на ТЕЛК (ЕР на ТЕЛК). Такива казуси възникнаха през 2012 г., когато бе получено писмо от Районна прокуратура за образувано досъдебно производство срещу неизвестно лице за това, че в условията на продължавано престъпление е съставило неистински официални документи - експертни решения на ТЕЛК, с цел същите да бъдат използвани пред НОИ за отпускане на пенсии.
Списъкът съдържаше информация за 267 лица, част от които не са пенсионери. За всички, получаващи пенсии, длъжностното лице по пенсионно осигуряване постанови разпореждания за спирането им на основание на текстове от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – поради представяне на доказателства за обстоятелства, които могат да доведат до прекратяване на получаваните пенсии, с цел да се предотврати по-нататъшното им получаване.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1