Над половин милион пък са пътуванията, които се очакват по празниците. У нас най-популярни са къщите за гости, а сред екзотичните дестинации – Дубай.
Близо месец след голямото пазаруване в дните около Черния петък, отново е време за покупки. Броени дни преди Коледа, пред търговските центрове вече се извиват опашки от клиенти, а онлайн платформите за пазаруване предупреждават, че е възможно поръчаната стока да бъде доставена с известно забавяне поради свръх натовареността на куриерските фирми в този период. Отново според техни проучвания, тази година ножицата във възможностите на хората е голяма. Готови сме да похарчим за коледни подаръци средно между 100 и 500 лева. Като една трета от нас са заделили 100 лева повече отколкото миналата година, една трета ще похарчат същата сума, а останалите ще дадат за подаръци по-малко отколкото са дали миналата Коледа.
И ако това ни се струва прекалено много, от различни организации, които защитават правата на потребителите, подсказват някои трикове, с които бихме могли да намалим разхода си.
Първо да определим бюджет и да се придържаме към него. Въпреки че вече е късно за това, съветите на експертите са, да започнем да заделяме малка сума пари още преди декември, за да не се отрази похарченото около Коледа на бюджета ни през януари.
След това, съветват да изготвим списък - за кого ще купуваме подарък, какво приблизително търсим или поне каква сума сме склонни за похарчим за него. След това, да сравним цените, които предлагат различните търговци. Нещо, което вече е лесно осъществимо и онлайн.
istock
Според проучване на онлайн платформата за събиране на данни „Статиста”, в края на 2023 г. най-предпочитаните подаръци всъщност, не са точно подаръци, а… пари. Половината от жените и над една трета от мъжете са заявили, че най-много биха се зарадвали, ако за Коледа получат парична сума. Подаръчният ваучер е второто им предпочитание, като той е желан почти по равно и от двата пола, а освен че спестява обикаляне по магазините, ни предпазва и от грешен избор. Третото място е запазено за облекло или обувки, като такъв подарък би зарадвал повече дамите. Въпреки че е на трето място по предпочитание, именно това купуваме най-често. Следват детски стоки, козметика и авточасти.
Въпреки че козметиката, както вече казахме, е един от най-често купуваните коледни подаръци, оказва се, това съвсем не значи, че е и желан такъв. В това число попадат всякакви продукти за лична хигиена, както и уреди за разкрасяване. Според родни онлайн платформи за частни обяви, именно това са едни от най-често препродаваните стоки.
Как да не похарчим много пари около Коледа и Нова година
Топ 3 на най-нежеланите подаръци се допълва от различни дребни домакински уреди, каквито обикновено всяко семейство вече притежава. Но нищо не е така нежелано, както сувенирите с коледна декорация – като фигурки, свещи, чаши и други подобни, които често нямат и никакво приложение.
Можем ли да се освободим от нежеланите подаръци?
От Комисията за защита на потребителите напомнят, че по закон имаме право да върнем продукт закупен от физически магазин, само ако сме установили дефект или ако самият търговец ни предоставя това право. При продуктите закупени онлайн, това правото вече е гарантирано, със срок за връщате от 14 дни и без да има условия. Ако вариантът с връщането все пак не сработи, можем да опитаме да препродадем подаръка си в някоя от платформите.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1