Проучването, направено през ноември 2020 г. от Kantar TNS в десет европейски държави, показва, че българите са на водещо място в Централна и Източна Европа по силно негативни преживявания при неразпознаване на трансакции в извлечението на картата си – 47% при средно ниво за ЦИЕ 30%.
За един от всеки пети картодържател от Полша, Украйна, Чехия, Унгария, Румъния, Гърция, Словакия, Австрия, България и Сърбия, това се случва доста често.
Всеки шести от десет потребители в Европа успяват след време да си спомнят кога са похарчили парите, 6% не предприемат нищо, разяснение от търговеца търсят 6%, а от банката - 35%.
57% от българите обаче първо се обръщат към банката, от която е издадена картата, а след това се опитват да си припомнят дали са извършили плащането. Тази тенденция се наблюдава в Гърция, Румъния и Украйна.
istock
Приеха нови правила за защита на правата ни при онлайн покупка
При неразпознаване на трансакция картодържателите най-често се чувстват неспокойни (42%), или дори безпомощни (12%). В резултат на безпокойството от потенциална измама картодържателите често изпращат запитвания или подават заявки към издателя за оспорено плащане (chargeback) в случай на трансакция, която не разпознават.
Практиката показва, че в една трета от случаите картодържателите споделят, че в крайна сметка си припомнят, че са извършили трансакцията, но са забравили за нея. При още един на всеки десет случая друг член на семейството е използвал картата за трансакция, неразпозната от картодържателя.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0