Срокът, в който търговецът е длъжен да приведе в съответствие продукт с дефект след рекламация от страна на потребител, е едномесечен, обясни Игнат Арсенов, директор на Главна дирекция "Контрол на пазара" в Комисията за защита на потребителите (КЗП) по време на дискусията "Доверието към търговците. Мит или реалност?" в Националния пресклуб на БТА в София.
Събитието е организирано от КЗП. Основна тема в дискусията бяха нормативните изисквания към дейността на търговците във всички сфери.
Арсенов посочи, че правото на рекламация и на гаранция е сред основните права на потребителите в Европейския съюз. Потребителите трябва да получат стоки, които съответстват на договора, който е сключен с търговеца. Задължение на търговеца е да изпълни точно сключения договор и да предостави стока, която отговаря на изискванията за качеството на продукта, обясни той.
Как да защитим личните си данни при онлайн трансакции
По думите му производствените дефекти или дефектите, които са съществували към момента на предоставянето на продукта, са отговорност на търговеца и той трябва да ги отстрани. В случай на несъответствие, когато се появява дефект на стоката, търговецът е задължен да я приведе към съответното качество и да обезщети потребителя, но отговорността на търговеца е обвързана с време и това е двегодишната законова гаранция, каза Арсенов.
Той добави, че всеки дефект, който се прояви в рамките на първата една година, се счита за съществувал и търговецът в тези случаи е длъжен да приведе стоката в съответствие или да докаже, че потребителят е нанесъл щети и че дефектът не е фабричен.

Потребителят няма право на рекламация при минимално несъответствие на продукта и да поиска замяна на продукта, каза още Арсенов. Освен това търговецът не е задължен при всеки един случай да ремонтира стоката, а може да върне парите на потребителя, добави той.
По думите му потребителят има право да развали договора, ако се стигне до трета повреда след два направени ремонта на продукта.
Българите все още пазаруват онлайн най-малко в ЕС
Арсенов обясни, че трябва да се прави разлика между търговска и законова гаранция. Търговската е обещание на едно лице и това не е задължително да е продавачът, а може да е производителят, тя не е задължителна, а е допълнителна. Законовата гаранция е за срок от две години и е задължение на търговеца. Потребителят може да предяви гаранцията пред търговеца или пред оторизиран сервиз, разясни експертът.
Директорът на Дирекция "Защита на потребителите при продажби от разстояние" в КЗП Христо Трендафилов коментира относно онлайн пазаруването, че търговец, който даде подробна информация за себе си, ще е коректен с потребителя. Това е първият сигнал и за потребителите, и за нас като контролен орган, когато проверяваме даден сайт, добави той.
По думите му информацията за продукта, който се търгува онлайн, също трябва да е подробна и с много характеристики, както и да е посочена крайната цена с таксите за доставка.
В 14-дневен срок потребителят има правото да върне продукта, който е купил онлайн и търговецът трябва да му възстанови сумата, която е платил. Търговецът обаче има правото да прегледа върнатата стока и ако върху нея са нанесени вреди, не е длъжен да възстанови цялата сума на потребителя, каза Трендафилов.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase