Забранява се задължения за обществени услуги като сметки за ток, парно, вода и телефон да бъдат прехвърляни на фирми за събиране на дългове. Това предвижда нов Законопроект за обслужване, купуване и събиране на вземания по потребителски договори, внесен от БСП в парламента.

Дружествата за събиране на вземания няма да имат право да използват методи както принуда, тормоз, обиди или физическо насилие, за да принудят длъжниците да платят задълженията си. Колекторите няма да имат право да търсят длъжника на работното му място и в дома му и да поставят съобщения на публични места като входове и врати например.

Събирачите на дългове ще могат да търсят длъжника само писмено или по телефона, но не по често от интервал от 2 работни дни. Забранява се звъненето от 20:00 до 07:00 часа, както и в почивните дни.

Ако потребителят смята, че не дължи въпросната сума, има право да прекрати извънсъдебното събиране от колекторската фирма, като оспори задължението си чрез електронен формуляр на страницата на дружеството. Всеки потребител ще може да предявява срещу колекторската фирма всички възражения, с които е разполагал към първоначалния кредитор.

Личният фалит: Какви рискове крие новият закон

Забранява се прехвърлянето на задълженията на втори, трети и следващ колектор.

Новият закон предвижда още прехвърляне на вземане да може да се извършва само при изрично писмено съгласие на потребителя в договора, с посочване на конкретно дружество за събиране на вземания, вписано в регистъра. Първият кредитор ще е длъжен да уведоми длъжника, че дълговете му са дадени на колекторска фирма, като в уведомлението се посочва размерът на дълга, неговото основание, кога е настъпила изискуемостта и какви суми са изплатени до момента. Това ще става по образец, който ще съдържа и информация за възможностите за правна защита на длъжника.

istock
istock

Първият кредитор трябва да даде и срок, в който длъжникът да изплати задължението си доброволно, причината е, че много често се прехвърлят неголеми вземания, които потребителят би платил, без да се стига до колектор.

Забранява се на колекторите да начисляват върху главницата всякакви други разноски освен законната лихва. Допълнителни такси, записани услуги и други оскъпявания не следва да натоварват длъжника.

Фирмите, които събират вземания, трябва да са вписани в единния регистър. За нарушения, извършени от служители на колекторска фирма се предвижда глоба от 1000 до 10 000 лева, а за нарушения от фирмата – санкцията е 5% от оборота, но не по-малко от 50 000 лева за всеки отделен случай.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase