Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага.
 
Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на осигурителния доход и 80% от инфлацията за миналата година.
 
Ако се прилага Швейцарското правило, разписано в Кодекса за социалното осигуряване, нарастването трябва да е около 8,5 процента, но управляващите нямат намерение да го приложат през тази година.
 
При 5 процента индексация правителството предлага минималната пенсия за стаж и възраст да е 609,60 лева от първи юли.
 
Не се променя таванът на пенсиите и той се запазва на 3400 лева.
 
В проекта на бюджет на общественото осигуряване правителството разписва, че от първи януари до 30 юни тази година минималната пенсия за стаж и възраст остава 580,57 лева, а от първи юли ще бъде в размер 609,60 лева - или нарастване от 29 лева и 3 стотинки.
 

istock
istock

Нараства обаче минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от първи април тази година - на 1077 лв., колкото и минималната работна заплата.
 
Също от първи април се определя и нов по-висок размер на максималния осигурителен доход - на 4130 лв.
 

Не се планира да се промени размерът на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст и на дете до 8-годишна възраст от бащата - сумата остава 780 лв.
 
Запазва се еднократната помощ при смърт на осигурено лице - на 540 лв.

Премиерът: Няма да променяме данъчно-осигурителната тежест

Няма промяна и в минималния дневен размер на обезщетението за безработица от 18 лв., както и на максималния дневен размер - 107,14 лв.
 
Това, което планира правителството, е разходите на Националния осигурителен институт да са малко под 27 милиарда лева, което е с около половин милиард лева по-малко, отколкото бяха предвидени в бюджета, разработен от служебното правителство.
 
За пенсии е предвидено да се платят 23,69 милиарда лева.

НЗОК

Надзорният съвет на Националния осигурителен институт се събира утре, за да разгледа предложението на кабинета. С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".
 
Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата.
 
Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи за здраве са заложени в новия проект на бюджета. Намаление на средствата спрямо предишния вариант е предложено във всички основни пера, като половината от намалението е в средствата за болнична помощ - с 30 милиона лева по-малко.

Едновременно с това са заложени и с 200 хиляди по-малко хоспитализации, като броят им остава над 1 милион.
 
Разходите за лечение в болница също остават почти 50 процента от всички разходи на Здравната каса.
 
Предвидени са 5 милиона лева за биомаркерна диагностика на онкологични заболявания.
 
Средствата за помощни средства и медицински изделия за хората с увреждания се запазват в размер на 55 милиона лева. До 9 милиона са заложени за финансиране на аптеки в труднодостъпни райони.
 
Запазва се и ресурсът за осигуряване на възнаграждения за медици, отишли да работят в отдалечени райони.
 
След приемането на проекта от Народното събрание, от Лекарския и Зъболекарския съюз ще могат да преговарят с Касата за промени, като договореното ще влезе в сила със задна дата от 1 януари.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase