Трябва ли да остане увеличението на заплатите в МВР? Този въпрос коментираха в предаването „Здравей, България” Васил Велев, председател на АИКБ, и Вергил Христов от УС на СФСМВР.

Нито бюджетът може да си го позволи, нито е справедливо, нито е почтено да се твърди обратното”, заяви Васил Велев.

„И сега за сектор „Обществен ред и сигурност” плащаме най-много за заплати от целия ЕС, като дял от БВП. Това е преди увеличението. И сега ще увеличим с 50% тези разходи. Очевидно нещо не е наред. Или има много хора там, или са им много големи заплатите. Не може без да се реформира системата. По подобен начин е и сектор „Отбрана”, и съдебната система”, заяви Васил Велев.

„Преди 4 години, когато се създаваше тогава коалицията за управление, в която водещи бяха ПП-ДБ, в една от точките в плана им за управление, бяха написани доста неща, които трябваше да се случат в МВР като реформа. Нищо не се случи. Само ни обясниха, че са направили 98% реформа в МВР със закриването на 10 управления и 14 участъка”, заяви Вергил Христов.

Заплатите в МВР: До 4500 лева за началници, но масовите възнаграждения остават ниски

„Започнахме да водим диалог с всички партии в парламента. Трябваха ни 2 години, за да ги убедим, че трябва да има реформа в МВР, която да даде стабилност и на доходите, и на хората да си вършат работата”, продължи Христов.

istock
istock

Той каза, че не знае колко са работещите пенсионери в системата на МВР.

„В момента незаетият щат в най-ниските длъжности е 4000. Изгоним ли 5000 пенсионери, това е 9000 души. Или 20% от състава на МВР”, обясни Христов. На 1466 лева как го мислите?”, попита Христов.  

Повече гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase