На първо четене Народното събрание одобри три отделни законопроекта, които предвиждат създаването на законова рамка за несъстоятелност на физическите лица. Темата е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост и е ключова стъпка към финансова реформа в полза на добросъвестните длъжници.

Какво предлагат трите различни проекта?

Проект на Министерския съвет


Този проект получи най-силна подкрепа в пленарната зала – 195 гласа "за". Предвижда се възможност всеки гражданин, който не може да изпълнява свои парични задължения над 10 минимални работни заплати в срок от над 6 месеца, да поиска обявяване в несъстоятелност.

Повече фалити у нас през 2025

Производството се задейства по молба на самия длъжник, като се въвежда ясна процедура – от представяне на доказателства, през назначаване на синдик, до утвърждаване на план за погасяване. Добросъвестните длъжници могат да бъдат освободени от задълженията си след 3 до 5 години, в зависимост от това дали имат имущество и дали частично са удовлетворили кредиторите.

Предвиден е публичен регистър към Министерството на правосъдието, където ще се публикува информацията за всяко производство.

istock
istock


Проект на "Продължаваме промяната – Демократична България"

В този вариант, одобрен със 137 гласа "за", прагът за неплатежоспособност е по-висок – над 24 минимални работни заплати, а срокът – над 12 месеца. Законопроектът акцентира върху добросъвестността на длъжника като основно условие за започване на процедурата.

Въвеждат нови такси за фалирали фирми

Съдиите получават правомощия да проверяват факти, налагат ограничения върху разпореждането с имущество и назначават синдик, който действа от името на длъжника. Този синдик отговаря за събирането на дългове, съставянето на план за погасяване и евентуално осребряване на имущество.

Погасяване на задълженията е възможно след 3 години при наличие на имущество, и след 5 години – при липса на такова.

Проект на "БСП – Обединена левица"

Предложението, подкрепено от 148 народни представители, въвежда най-ниския праг – неплатежоспособност се приема при задължения над 5 минимални работни заплати и просрочие от 90 дни. Според него има три основни сценария за несъстоятелност: при наличие на доходи, при наличие на имущество или при липса и на двете.

Добросъвестните длъжници могат да бъдат освободени от задълженията си след 18 месеца или една година – в зависимост от ситуацията. И в този законопроект процедурата протича пред окръжен съд, по постоянен адрес на длъжника.

istock
istock


Обща рамка и различия между предложенията

Всички законопроекти споделят една основна идея: да се даде възможност на физически лица, изпаднали в трайна невъзможност да погасяват своите задължения, да преминат през процедура, при която част или всички дългове да бъдат погасени законово.

Становище: Делата за личния фалит ще струват скъпо на длъжника

Разликите се крият основно в:

- прага на дълга – от 5 до 24 минимални работни заплати;

- периода на неплатежоспособност – от 90 дни до 12 месеца;

- условията за добросъвестност;

- сроковете за освобождаване от задължения – от 1 до 5 години;

- процедурите и правомощията на съда и синдика.

След одобрението на първо четене, предстои обединяване или прецизиране на текстовете между трите законопроекта, преди да се стигне до окончателно гласуване. Очаква се именно тази тема да бъде сред приоритетните в правната комисия през следващите седмици.


За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase