Новото изследване на милиардерите в света показва, че те продължават да набъбват, въпреки удара, под който попаднаха банковите им баланси миналата година, съобщава CNBC.
Понастоящем има около 2101 милиардери в световен мащаб - като 589 човека от тях (или 38,9%) през последните пет години, според доклада на UBS за Billionaire Insights за 2019 г.
За същия този петгодишен период, тяхното комбинирано богатство нарасна с повече от една трета (34,5%) и достигна общо 8,5 трилиона долара. Докладът обхваща годините 2013 до 2018 г.
Колко милиарда изгуби най-богатият човек в света
Общото богатство на милиардерите падна за първи път от пет години през 2018 г. на гърба на „силния щатски долар, търговските търкания, страховете от по-нисък икономически растеж и променливостта на финансовите пазари“, установи швейцарската банка. Дори и след това богатството на милиардерите остана до $ 2,2 трилиона спрямо 2013 г.
Американските милиардери бяха единствените, които не претърпяха потапяне през 2018 г., като богатството им се повиши с 0,1%. Към края на годината регионът е бил дом на около 749 милиардера с общо богатство от 3,6 трилиона долара.
Кой стана по-богат от Хари и Мегън в Англия
Азиатско-тихоокеанският регион обаче остана дом на най-големия брой милиардери в света. Със 754 милиардери, чието общо богатство възлиза на 2,5 трилиона долара, регионът представлява 36% от глобалното милиардерско население.
В рамките на това Китай представлява 43% от милиардерите в региона. Индия прави 14%, Хонконг 9% и Япония само 4%.
В Европа, милиардерите в Близкия изток и Африка са намалели с 5% миналата година до 598 човека, чието общо богатство възлиза на 2,4 трилиона долара.
Докладът подчерта също така забележителното подобрение в броя на жените, присъединили се към редиците.
Вече има 233 милиардери жени в световен мащаб, което е 46% повече от 2013 г., когато са били записани едва 160 жени, като изпреварват 39% темп на растеж, показан от техните колеги мъже през този период.
Как бракът променя oтношението към парите?
Този растеж се ръководи до голяма степен от жените в Азия и жените предприемачите.
„Докато Азия продължава да се разглежда като регион с по-традиционни култури, доминирани от мъже, е окуражително да се види, че броят на жените милиардери нарасна над два пъти през последните пет години“, отбеляза Джулия Леонг, партньор и ръководител в частното банкиране, отчита доклада.
Разкодирай личните си финанси с Pariteni.bg. Каним те да участваш в конкурс за 50% стипендия, предоставена от Pariteni.bg, за работилница „Лични финанси: как да инвестираме по-добре“ на The Business Institutе. За целта трябва само да попълниш формуляр за кандидатстване до 22.11.2019.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1