Длъжници ще плащат непосилни такси на синдика при обявяване на личен фалит, това става ясно от становище на Асоциация за защита на потребители по внесения в Народното събрание Законопроект за несъстоятелност на физическите лица.

Законопроектът, внесен от служебното правителство, предвижда физическите лица да могат да обявяват личен фалит, но само ако са добросъвестни длъжници.

От асоциацията обаче предупреждават, че при обявяване на фалит при минималния праг, заложен в проектозакона, хонорарите и таксите на синдика са равни на близо половината сума.

Причината е, че според чл. 24 всяко негово действие се заплаща и така той получава минимум 5 такси и възнаграждения в едно производство, посочват от асоциацията. Според тях длъжникът следва да внася авансово само минимално необходимите разноски, за да стартира производството.

Взимат и половината от семейното имущество при личен фалит

Длъжникът няма никакъв интерес да плаща два пъти за едни и същи действия, каквато е ситуацията в случаите на висящи изпълнителни производства срещу него.

Съдебният изпълнител вече е събрал от него такси и разноски за проучвания, налагане на запори  и възбрани, за издаване и уведомяване на присъдени по прано кредитори и за извършване на описи на имущество, посочват в становището си от асоциацията.

istock
istock

При откриване на производство по несъстоятелност синдикът трябва да извърши отново същите действия, като длъжникът е принуден да ги заплати втори път, което е необяснимо, смятат от асоциацията.

Според тях заложеното в законопроекта производство е изключително скъпо за и без това несъстоятелния длъжник и трябва да се търсят начини за намаляване на неговата цена, включително чрез намаляване на възнагражденията на синдиците.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase