Най-важният за нас момент е приетата Директива за адекватните минимални работни заплати. Тази директива дава на европейското синдикално движение историческа възможност за възстановяване и за укрепване на влиянието му чрез подобряване и засилване на колективното договаряне. Намираме се на около четири месеца от крайния срок, който е предвиден за хармонизирането на националните ни законодателства с тази директива, напомни той. Крайната дата е 15 ноември. След тази дата всички европейски държави ще са законово задължени да защитават и развиват колективното договаряне, особено там, където то покрива под 80% от работещите и където ще се налага да се въвеждат активни национални планове за действие, посочи Митов.
Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов напомни, че когато говорим за минимална работна заплата, ключовата дума е адекватна – как изглежда адекватната МРЗ.
В България беше направена една първа стъпка, която е обект на критика, както от нас, така и от страна на работодателите, разбира се – от диаметрално различни гледни точки. В българския закон беше записано, че МРЗ се определя в размер от половината от средната работна заплата за предходната година. Това, което и двете страни не харесваме е, че този запис не ни дава никаква възможност помежду си да направим нещо. Работодателите имат амбицията МРЗ да бъде колкото се може по-малка, нашите амбиции са точно обратните, каза Манолов.
Според него законът не е оставил никаква възможност нещо да се направи по този въпрос. Българското законодателство не е оставило много сериозни инструменти в ръцете на работниците, с които те да защитават тезата си. Ние знаем, че най-силният работнически инструмент е стачката. Българският закон, който регламентира провеждането на стачки, е поставил поредица от препятствия пред желаещите да организират такива стачки, свеждайки ги до невъзможността за провеждането им в рамките на закона на такива акции.
istock
Предлагат бързо въвеждане на адекватна минимална заплата
Според Мария Минчева, заместник-председател на БСК приемането на директивата за адекватна минимална заплата е съпътствано от много противоречиви дискусии. Да се търси единно решение е много трудно, но ние не бягаме от тези дискусии. Когато в България започнахме работа по транспониране на директивата, ние се върнахме доста назад към 90-те години, защото тогава нашето законодателство се трансформира и ние от планова икономика, трябваше да преминем към пазарна икономика.
В началото на този процес беше приета една Наредба за договаряне на работната заплата, която не е отменена и до днес. Тя на практика никога не се е прилагала в начина, по който е било предвидено. Тази Наредба предвижда когато се определя МРЗ, това да става по споразумение между работодатели и синдикати. Малко след това е променен Кодексът на труда, където е записано, че МРЗ се определя от МС, посочи тя.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0