Европейският орган за ценни книжа и пазари - ЕОЦКП публикува предупреждение за рисковете, които пораждат инвестициите в криптоактиви, волатилността на стойността им и липсата на компенсационни схеми, въпреки влизането в сила на Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA), съобщи Комисията за финансов надзор.

Пълният текст на предупреждението може да намерите тук.

През ноември 2024 г. стойността на някои криптоактиви се повиши значително и внезапно, достигайки нови рекорди. Това е отражение на засиления интерес към криптоактивите и потвърждава тяхната силно волатилна природа. ESMA предупреждава инвеститорите да не се поддават на тази еуфория. Те следва внимателно да обмислят всяко финансово решение, като вземат предвид своите финансови нужди и цели.

Тези събития се случват само няколко седмици преди влизането в сила на Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA), който ще започне да се прилага за доставчици на услуги за криптоактиви с криптоактиви. Тъй като пазарите на криптоактиви не са били регулирани на ниво Европейски съюз (ЕС) до момента, с MiCA се поставя началото на нова ера в надзора на криптоактивите и свързаните с предлагането им услуги. MiCA подобрява защитата на притежателите на криптоактиви и клиентите на доставчиците на услуги за криптоактиви, като в същото време повишива и интегритета на тези пазари.

ESMA напомня на инвеститорите, че въпреки новите защити, присъщите рискове от инвестиции в криптоактиви остават. Много криптоактиви са високоспекулативни и волатилни, като цените им подлежат на внезапни и резки колебания, включително през нощта. Последният ръст в цената на определени криптоактиви може да бъде поредния краткотраен пик. Освен това криптоактивите са изложени на нови рискове поради технологията, на която са базирани.

Инвестициите в криптоактиви или свързаните с тях услуги, предлагани от дружества извън ЕС, осигуряват още по-ниска степен на защита, по-висок риск от измами и ограничена възможност за правна защита в случай на спор или претенции срещу доставчика. ESMA подчертава, че инвеститорите не са защитени от MiCA, когато услугите се предоставят от дружества, които не са лицензирани в ЕС.

istock
istock

Влизане в сила на MiCA

MiCA ще засили надзора и защитите за инвеститорите на пазара на криптоактиви в ЕС.

Въпреки това, с MiCA не отпадат всички рискове.

Какви са схемите за измами с криптовалути

Ограничена защита за инвеститорите в криптоактиви в сравнение с тези в традиционни финансови инструменти поради липса на:
компенсационни схеми, които да гарантират инвеститора: Ако доставчик фалира, клиентите нямат надеждна защита;

задължение към всички доставчиците на услуги за криптоактиви за оценка на клиентите им;

задължение за периодично отчитане на активите на клиентите;


изисквания към доставчиците на услуги за криптоактиви, нелицензирани по MiCA, предвид преходния период (в България до 31.12.2025 г.).

Рискове при влизане в договорни отношения с доставчици на услуги за криптоактиви, регистррани извън ЕС, предлагащи такива в ЕС

Услугите на доставчици със седалище извън ЕС крият още повече рискове, включително от измами и липса на правна защита.

istock
istock

Какво трябва да знаете и проверите:

Доколко сте подготвени да загубите всичките си инвестиции;

Доколко сте запознати с характеристиките на инвестициите в криптоактиви;

Доколко съзнавате рисковете, свързани с тях и доколко са защитени устройствата и личните ви ключове;

Дали издателят на криптоактиви, в които желаете да инвестирате, е лицензиран;

Дали доставчикът на услуги за криптоактиви, е лицензиран в ЕС.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase