"В първите дни на годината виждаме, че хлебопроизводители и ресторантьори вече вдигат цените във връзка с повишаването на ДДС за продуктите, които произвеждат, бихме могли да очакваме и повишаване на инфлацията в страната. Още повече, че хлябът и производните продукти са с голяма тежест в потребителската кошница. Промяната в цената на електроенергията със сигурност ще окаже влияние към увеличаване на инфлацията", каза доц. д-р Атанас Атанасов.
Четири ще са новите стоки и услуги в потребителската кошница на инфлацията, чиито цени ще следи НСИ тази година, а от нея ще отпаднат осем други. Сред отпадналите са PCR тест за КОВИД-19 и акумулаторна отвертка. Но те са заместени от комбинирано изследване – бърз антигенен тест за КОВИД-19 и тест за доказване на грип А+Б. А на мястото на акумулаторната отвертка в кошницата влиза акумулаторен винтоверт. Нови стоки са сушилна машина и купон за обяд в училищен стол.
Председателят на НСИ съобщи, че класификацията, която се използва при изчисляването на инфлацията в Европейски съюз – COICOP, се променя от 2026 г., като ще отразява по-добре съвременните модели на потребление, включително нови категории стоки и услуги. По този начин статистическите данни ще станат по-уместни и приложими както за икономически анализи, така и за информиране на обществеността и вземане на решения на политическо ниво, посочи доц. д-р Атанас Атанасов.
Цените на храните поскъпват с 1,4% през ноември
Присъединяването на България към Шенген и по суша има вероятност да доведе до малки затруднения за националната статистика при някои изследвания като международния туризъм. "НСИ провежда едно изследване, при което на граничните пунктове преминаващите се анкетират за целта на пътуването им. Сега на Кулата това няма да може да се прави. На другите гранични пунктове може да се осъществят анкетите, защото на Видин и Русе има такси за преминаване, хората спират и отговарят на въпросите ни, но на Кулата преминаването е свободно и там изпускаме потока от хора", обясни председателят на НСИ.
istock
През 2025 г. НСИ ще обърне повече внимание на данните за имиграцията – по-специално съгласно Директива на ЕС за условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост. Започваме нови наблюдения на потреблението и финансите на домакинствата, на бързорастящи предприятия според броя на наетите лица, на равнопоставеността между жените и мъжете в управлението и други, каза председателят на НСИ. От 1 януари 2025 г. действа и новата Класификация на икономическите дейности – КИД-2025. Съвсем скоро се очаква да бъде предложено и ново райониране на страната, което да бъде подложено на обществено обсъждане, допълни доц. д-р Атанас Атанасов.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0