С промените в закона се предлага размерът на законната лихва да не може да надхвърля основния лихвен процент на БНБ плюс 8 процентни пункта, когато се дължи от търговци. А когато се дължи от други лица лихвата да е ОЛП плюс 4 процентни пункта.
Според бизнеса законопроектът съответства напълно на духа и буквата на Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 година относно борбата със забавяне на плащането по търговски сделки. Според закона „законна лихва за забава на плащане“ означава проста лихва за забава на плащане при процент, който е равен на сумата от основния лихвен процент и най-малко осем процентни пункта.
Според работодателите е важно за българските икономически оператори и за гражданите значение, защото количествено уеднаквява размерите при определяне на законна лихва за забава на плащане с тези в повечето (почти всички) европейски държави.
Сегашното положениеза определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения (в сила от 01.01.2015 г.), определя годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта поставя българските предприемачи и граждани в по-неконкурентни и по-неблагоприятни условия, съизмерено с другите европейски държави, което не почива на никаква, най-малко на икономическа логика.
Товарят бизнеса с допълнителни документи
По този повод трайната позиция на АИКБ винаги е била в националното ни законодателство да не се приемат норми, които не се изискват или пък са по-тежки от следващите от общите норми на Европейския съюз, а ако такива вече са приети – да бъдат приведени в съответствие с необходимите/минималните изискванията на правото на ЕС.
istock
Този непосилен размер на законната лихва представлява прекомерно наказание за длъжниците, изпаднали във финансово затруднение, особено като се има предвид, че наличието на публични задължения често е пречка за получаване на банково финансиране, което би могло да послужи за погасяване на тези дългове.
Подобна ситуация създава допълнителни трудности за икономическите оператори и гражданите, затруднявайки възможностите им за финансово стабилизиране и погасяване на задълженията към фиска, допълват от АИКБ.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0