От КНСБ напомнят, че през 2019 г. бе приета Методиката за определяне линията на бедност, съгласно която размерът й се определя, като се използват данните за линията на бедност от изследването на SILC (Евростат) за предходната година, след което размерът се индексира с цените на малката по състав кошница за декември на предходната година на годишна база.
През 2021 г. споменатата методика бе променена, като корекцията за индексиране с цените за малката по състав кошница за декември на предходната година се отмени. Целта на изменението бе размерът на линията на бедност в България да се определя единствено от изследването на Евростат„ Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)”. Както е известно, изследването на SILC се осъществява на база доходите от годината преди предходната, т.е. на практика равнището на линията на бедност по Евростат отразява състояние на доходите от 2021 г., а тя ще се прилага през 2024 г.
Оповестеното предложение за актуализация на линията на бедност за 2024 г. е в размер на 526 лв., което ще отразява състояние от преди три години (60% от средния общ разполагаем нетен доход на еквивалентна единица от 2021 г.).
Очевидно е наличието на твърде голям времеви лаг между годината на изследване на доходите и годината, към която се прилага линията на бедност (референтната година на дохода е 2021, годината на провеждане на изследването е 2022, а годината на прилагане на линията на бедност е 2024), категорични са от КНСБ.
istock
Най-бедните пенсионери ще получат добавки до линията на бедност
КНСБ счита, че с оглед постигането на прецизност и най-вече адекватност при определяне на линията на бедност е редно да се предприеме:
Промяна на методиката, като се възстанови инструмента за коригиране с инфлацията (базиран на малката потребителска кошница) на данните на EU-SILC за ЛБ, защото този критерий има важно значение, особено в ситуацията на по-високи от обичайните стойности на инфлацията. Използването на този инструмент частично ще покрива натрупаната инфлация, отчитайки ценовата динамика и потреблението най- вече на нискодоходните домакинства.
При това положение изходните данни за изчисление на линията на бедност - 2024 са:
ЛБ на еквивалентна единица (SILC-2022) – 526 лв. месечно
ИЦМК (декември 2022-декември 2021) – 22.8%
Или – обективната линия на бедност за 2024 г. трябва да бъде 646 лв. (526 х 122.8%). Този размер ще осигури ръст на ЛБ с 28.2% и така частично ще компенсира консумираната средногодишна инфлация и през 2023 г.
istock
В заключение, КНСБ не приема подхода за определянето на размера на линията на бедност и няма да подкрепи така предложения проект на постановление на МС в тази връзка.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2