Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР.
"Ако увеличаваш заплащането на труда, увеличаваш потреблението и това е също икономически растеж. Защо едно предприятие се затваря вместо да се търси собственик", попита синдикалистът и посочи, че не се инвестира в технологии, а в лукс.
Той заяви, че КТ "Подкрепа" е против замразяване на всякакви заплати":
Лидия Шулева: Има неправомерно увеличаване на минималната пенсия
"И казахме, ако го правят, да се замразят цените, а те растат и през последния месец. Първо трябва да замразим заплатите на НС и министри, а не на работещите."
Икономистът коментира и предложението на МТСП за промени във формирането на минималната работна заплата (МРЗ). От социалното министерство предлагат, според евродиректива, да се елиминира МРЗ да е 50% то средната за страната и да се обвързва с линия на бедност.
"Не подкрепяме проекта, защото не отговаря на целите на директивата. Направихме свои предложение, изпратени са в МТСП и чакаме работна група. Идеята е адекватност на МРЗ и е свързана с издръжката на живота, трябва да се разшири Колективното трудово договаряне. По наша преценка, този процес ще продължи 6 месеца, докато стигнем до консенсус за начина на изчисляване на МРЗ", съобщи Атанас Кацарчев.
Ръст на заплатите с 10%: КНСБ настоява за балансиран бюджет през 2025 г.
Той заяви, че МРЗ от 1 януари 2025 г. -1077 лв. е около 60% от издръжката на живота:
"Нетната МРЗ трябва да е около 1500 лв., а работодателите казват непосилно. Не може да изчисляват работна заплата на базата на миналата година и да казваш, че ще важи за следващата".
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0