Това е един от изводите в монографията „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“, изготвена от катедра „Икономика“ в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ по повод 120 години от създаването й.
Изследванията на база на страните, които вече са въвели еврото, показват, че основните проинфлационни рискове идват от практиката на търговците да закръгляват цените. Механичното прилагане на определения фиксиран валутен курс за превалутиране на местните цени в евро води до формирането на нови цени, които често не са атрактивни от психологическа гледна точка. Това е причина фирмите да искат да закръглят цените до ново по-ниско или по-високо атрактивно равнище.
Опитът на другите държави показва, че закръгляването често не е симетрично, но преобладаващо е в посока нагоре, обясняват учените.
Освен това потребителите често са склонни да пренебрегват малките промени в цените. В резултат на това е възможно фирмите да се опитат да се възползват, за да увеличат цените на своите продукти и маржовете на печалба. Освен това изследванията показват, че ефектът от смяната на валутата върху инфлацията е бил по-слаб в страните, които са въвели задължението за двойно обозначаване на цените в търговските обекти за известно време преди и след въвеждането на единната валута.
istock
Как ще се обърнат заплатите и пенсиите ни в евро
Въпреки че според статистическите данни замяната на националната парична единица има само слабо изразен ефект върху общата инфлация в страните, въвели еврото, по-голямата част от домакинствата считат, че приемането на еврото е предизвикало значително увеличение на ценовото равнище, посочват авторите на монографията.
По отношение на пазара на труда в учените посочват, че процесът на изравняване на доходите ще продължи да се изразява във висок темп на растеж на работната заплата, при което е възможно да се наруши неписаното правило, че устойчивостта на развитието зависи от равенството в темпа на нарастване на заплатите и производителността на труда.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1